WCMPP zostało utworzone w KWP w Olsztynie
Doskonalenie jakości obsługi interesantów i skuteczne udzielenie pomocy osobom, które chcą złożyć zawiadomienie o przestępstwie w jednostce Policji, to główne cele programu Wojewódzkiego Centrum Monitorowania Pracy Policji (WCMPP), które ruszyło dziś (26.03) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Pomysł uruchomienia centrów zrodził się w Komendzie Głównej Policji. Głównym powodem wprowadzenia tego programu jest nieskuteczne lub opieszałe udzielenie pomocy osobom, które zgłosiły się do jednostki Policji, aby złożyć zawiadomienie o przestępstwie i nie zostały obsłużone w ciągu 10 minut. W przypadku opóźnienia, interesant będzie mógł zgłosić problem, a tym samym przyspieszyć załatwienie sprawy telefonując pod numer WCMPP.
-
Telefony od osób niezadowolonych z obsługi w policyjnych jednostkach przyjmowane będą przez pracowników wydziału kontroli, a po godzinie 17.00 przez oficera dyżurnego komendy wojewódzkiej - mówi Anna Siwek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. -
Do dyspozycji mających zastrzeżenia do czasu obsługi w komendach i komisariatach oddajemy znany już numer bezpłatnej infolinii policyjnej: 0 800 339 202. Z telefonu może skorzystać każda osoba, która przybyła do jednostki Policji z zamiarem złożenia zawiadomienia o przestępstwie, lecz czas jej oczekiwania na przyjęcie trwał dłużej niż 10 minut. Jak zapewniają policjanci, każde takie zgłoszenie będzie natychmiast wyjaśniane.
-
Nie powoływaliśmy odrębnej komórki do zajmowania się sygnałami o przewlekłości obsługi klientów - tłumaczy Anna Siwek.
- Tymi sygnałami zajmować się będą zarówno pracownicy wydziału kontroli KWP, jak i komendanci komend i komisariatów, których sprawa będzie dotyczyć. Do Wojewódzkiego Centrum Monitorowania Pracy Policji będzie można zgłosić nie tylko zastrzeżenia do pracy funkcjonariuszy, ale również przekazać informacje o zaobserwowanych zagrożeniach i niebezpieczeństwach oraz informacje o zdarzeniach będących w zainteresowaniu Policji. Interesant korzystający z WCMPP będzie mógł także zasięgnąć porady z zakresu sposobu załatwienia spraw urzędowych w jednostkach Policji, jak i zapobiegania zjawiskom patologicznym.
Wojewódzkie Centra Monitorowania Pracy Policji zostały lub w najbliższym czasie zostaną utworzone we wszystkich komendach wojewódzkich Policji w kraju.