Wojewoda Marian Podziewski i Zarząd Polskiego Kongresu Drogowego byli organizatorami Warmińsko-Mazurskiej Debaty Drogowej, która odbyła się wczoraj (23.03) Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Celem debaty było omówienie perspektyw rozwoju sieci drogowej w województwie warmińsko-mazurskim.
Debata była spotkaniem w reprezentatywnym gronie parlamentarzystów Warmii i Mazur, władz państwowych i samorządowych regionu, samorządów lokalnych, zarządców dróg: od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, po zarządy dróg powiatowych oraz organizacje pozarządowe.
Olsztyńskie spotkanie podmiotów i osób zainteresowanych rozwojem sieci drogowej w regionie było pierwszym z cyklu spotkań, jakie Polski Kongres Drogowy zamierza zorganizować w całym kraju. O pierwszeństwie Olsztyna zdecydowały dwa czynniki. Przed kilkoma laty z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zostały już przygotowane, przy współpracy z władzami samorządowymi i Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, perspektywy rozwoju sieci drogowej w województwach. Założenia wymagają aktualizacji i przejrzenia, ale jest już pewna podstawa do dalszych prac. Po drugie, zmiana przepisów dotyczących ocen wpływu inwestycji drogowych na środowisko wymusza przemyślenie na nowo strategicznych założeń i powiązanie ich z mapami terenów szczególnie cennych przyrodniczo. Ukształtowanie terenu i bogactwo przyrody Warmii i Mazur sprawiają, że problemy te są w naszym regionie szczególnie widoczne.
Najwięcej społecznych emocji budzi budowa autostrad i dróg ekspresowych, ale na sieć dróg w kraju i w każdym regionie składają się drogi różnych kategorii, które powinny być traktowane jako jedna spójna sieć. Jak jednak twierdzi Polski Kongres Drogowy, kluczową sprawą jest efektywne i racjonalne wykorzystanie środków do budowy dróg z Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Polski Wschodniej, Programu Budowy Dróg Lokalnych. Te środki będą tym lepiej spożytkowane, im bardziej ich wydawanie będzie zgodne ze strategiczną wizją zaspokajania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców danego regionu.
Wreszcie - zajmując się problemami z realizacją programu budowy dróg krajowych i wydawaniem pieniędzy z UE w latach 2007-2013, region już powinien przygotowywać się do kolejnej perspektywy budżetowej lat 2014-2020, myśleć o projektach, które wtedy będą mogły być realizowane.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w przerwie Debaty, wojewoda Marian Podziewski, prezes Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek i dyrektor GDDKiA Oddział w Olsztynie Mirosław Nicewicz poinformowali o stanie modernizacji i budowy dróg w regionie oraz planach w tym zakresie. Obok powszechnie znanych wiadomości o modernizacji drogi krajowej nr 7 i nr 16, przekazana została też niezbyt pocieszająca informacja, że na modernizację drogi nr 51, na odcinku od Olsztynka do Olsztyna, nie ma pieniędzy. Dyrektor Nicewicz pocieszał jednak dziennikarzy, że przygotowywane są plany modernizacji tego odcinka, i jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek środki finansowe, GDDKiA będzie przygotowana do rozpoczęcia robót.
Z D J Ę C I A