Sąd nad Edmundem, jednym z bohaterów fantastyczno-przygodowej powieści brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii” zajmował dziś 18.03) słuchaczy Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela, uczestniczących w programie „Dzieci czytają Polsce - Książka najlepszym przyjacielem nowoczesnego obywatela„”. Dzisiejsze zajęcia zorganizowano w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie, która przyłączyła się do programu mającego w założeniu wychowanie przyszłej elity Olsztyna.
Edmund, jeden z czwórki rodzeństwa, po przedostaniu się do fantastycznej krainy Narnii, został zwiedziony na złe tory przez Białą Czarownicę. I choć, jak to w książkach dla dzieci bywa, wszystko skończyło się szczęśliwie, to liczne występki, uczyniły z Edmunda doskonałego „oskarżonego”. A jak jest oskarżony, to jest sąd, jest oskarżyciel, są obrońcy i świadkowie. We wszystkie te role wcielili się uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W szkolnej sali krzyżowały się argumenty za i przeciw Edmundowi, by w końcu zapadł wyrok: niewinny!
Pomysł i scenariusz dzisiejszych zajęć należał do Joanny Ulatowskiej-Letko, nauczycielki polskiego i historii w SMS.
-
Zastosowałam metodę, która aktywizuje emocje dzieci - powiedziała Joanna Ulatowska-Letko. - One uwielbiają wcielać się w role bohaterów literackich. W czasie zajęć nauczyły się sztuki argumentacji, uzasadniania swoich opinii, jakiekolwiek one by nie były. Myślę, że dzisiejszej lekcji, tego co dzisiaj przeżyły, nie zapomną do końca życia.
Konwencja rozprawy sądowej, to nie jedyny sposób pani Joanny na zainteresowanie uczniów problemem.
- Piszemy listy do bohaterów literackich, przeprowadzamy wywiady. Konwencję rozprawy sądowej wykorzystuję kilka razy w roku, bo niektórzy bohaterowie literaccy aż się proszą, żeby ich „osądzić” - dodaje pani Joanna.
Zajęcia Uniwersytetu „wizytowała” Barbara Rapińczuk, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
-
Z przyjemnością tutaj przyszłam, ponieważ miłośników książki spotyka się wśród uczniów SMS z wielką przyjemnością - powiedziała pani dyrektor.
- Zawsze mówię, że wartość człowieka określa się po tym, jak spędza wolny czas. Patrząc na te dzieci jestem pewna, że spędzają czas przy książce. Poznają książki i chcą o nich rozmawiać. I to jest piękne.Dyrektor Barbara Rapińczuk jest zadowolona, że jej uczniowie uczestniczą w programie „Dzieci czytają Polsce...”
-
Jesteśmy z udziału w programie bardzo zadowoleni - powiedziała.
- Dzięki programowi nasze dzieci, oprócz osiągania wspaniałych sukcesów sportowych, mogą realizować się też w odmienny sposób. A jeśli realizują się przez czytanie książek, to to jest wspaniałe.Zadowolenia po zajęciach nie krył również Zbigniew Majchrzak, pomysłodawca i twórca Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela.
-
Jestem pod wrażeniem wiedzy i erudycji osób, które przygotowały dzisiejszy program, czyli uczniów ze szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie - powiedział Majchrzak. -
Cieszę się również z aktywności uczniów szkół podstawowych nr 1 i 9 w Olsztynie, które od niedawna uczestniczą w naszych zajęciach.Zbigniew Majchrzak podkreśla, że sukces zajęć i całego programu w dużej mierze zależy od aktywności nauczycieli.
-
Uniwersytet zmienia się na lepsze dzięki wspaniałym pedagogom - stwierdził. -
Dzisiejsze zajęcia są tego najlepszym dowodem. Od „zwykłego” omawiania przeczytanych książek przechodzimy do dyskusji i sporów na argumenty.Chociaż powolny, to jednak stały wzrost zainteresowania uczniów i nauczycieli spotkaniami Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela skłania Zbigniewa Majchrzaka do snucia dalekosiężnych planów.
- Na razie jesteśmy na poziomie Olsztyna, ale będziemy angażować w program coraz szersze grono szkół z całego regionu - mówi z przekonaniem. -
I będziemy propagować kult czytania książek przez dzieci.
Z D J Ę C I A