Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na prezentację koncepcji „Olsztyn - powrót tramwaju” przygotowanej przez społeczne stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna. Spotkanie odbędzie się w piątek (20.03) o godz. 18.00 w Atrium Starego Ratusza. Prowadzenie: Tomasz Birezowski i Łukasz Tworkowski.
Niewiele osób pamięta, kiedy ulicami naszego miasta przemykały tramwaje. Elektryczne pojazdy ruszyły w 1907 roku zyskując od razu wielką popularność. Towarzyszyły naszemu miastu przez prawie 60 lat, aż do fatalnej decyzji o zamknięciu linii w 1965 roku.
Po kolejnych dekadach ten ekologiczny i nowoczesny środek transportu ma szanse wrócić do Olsztyna.
Stowarzyszenie „Forum Rozwoju Olsztyna”, które jest grupą olsztyniaków i sympatyków Olsztyna, ludzi młodych, entuzjastów rozwoju naszego miasta, chciałoby wziąć udział w dyskusji społecznej na temat tego kluczowego dla nas przedsięwzięcia.
Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miasta. Stowarzyszenie ma ambitne plany i wizję przyjaznego, uporządkowanego urbanistycznie Olsztyna ze świetną architekturą. Członkowie organizacji, jako mieszkańcy miasta pragną przedstawić swoje zdanie na temat kształtu miasta i chcą uczestniczyć w wyznaczaniu kierunków jego rozwoju.
Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna proponuje przeprowadzenie trasy, która opiera się na założeniu, że tramwaj w pierwszym rzędzie powinien łączyć obszary miasta stanowiące o jego tożsamości i charakterze. Dlatego trasa obejmuje nie tylko wielkie blokowiska, ale także miasteczko uniwersyteckie, Stare Miasto, Śródmieście oraz Dworzec PKP.
W Starym Ratuszu zostaną pokazane rozwiązania, które sprawiają, że tramwaj może biec wąskimi ulicami oraz współtworzyć zupełnie nową jakość przestrzeni publicznej jaką jest współczesny deptak. Skorzystać na tym mają nie tylko piesi, ale także kierowcy.
Wizja Forum Rozwoju Olsztyna powstawała podczas długich, wielopłaszczyznowych dyskusji i konsultacji. Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia, ich rozwiązania są realistyczne i przemyślane. Chcą, aby zaprezentowany projekt projekt był początkiem traktowania organizacji społecznych przez miasto jako partnera w rozmowie, oraz aby instytucja „konsultacji społecznych” stała się istotnym elementem współpracy miasto-mieszkańcy.