MOK zaprasza na przegląd filmów krótkometrażowych
Wczoraj w Morągu zainaugurowano „Tydzień kina niemieckiego”. Dziś związane z „Tygodniem” imprezy przenoszą się do Olsztyna. Olsztyńska uroczystość otwarcia rozpocznie się w Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2 na Starym Mieście o godz. 20.00.
Tydzień kina niemieckiego to impreza organizowana w dziesięciu miastach Polski przez niemiecki Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa). Przez pięć wieczorów w Awangardzie będzie można obejrzeć filmy młodych niemieckich twórców. Informacje o seansach nasi czytelnicy znajdą w zakładce „Co? Gdzie? Kiedy?”.
Jedną z imprez przygotowanych w ramach „Tygodnia kina niemieckiego”, będzie jutrzejsze (17.03) spotkanie (godz. 18.00) w Kamienicy Naujacka olsztyńskiego MOK zatytułowane „20 lat po upadku muru berlińskiego”. MOK proponuje olsztyńskiej publiczności przegląd niemieckich filmów krótkometrażowych. Filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z angielskimi napisami.
W kamienicy Naujacka widzowie zobaczą:
» Tańczące myszy - reż: Maren Erdmann (2004 r. - 19 min.) Miasto przygotowuje się na uroczystość 750-lecia... Dziesięcioletnia Kati mieszka ze swoim bratem Matthiasem i mamą na nowym osiedlu w dzielnicy Berlina - Hohenschönhausen. Kiedy Kati zostaje w szkole namówiona do wzięcia udziału w konkursie kulturowym, jest zrozpaczona
» Powiedz mi gdzie stoisz - reż: Nico Rehberg, Markus Dietrich, Hanna Reifgerst (2003 r. - 4 min.) Koniec lat 80 w NRD. Uczennica ma konflikt z dyrektorem szkoły
» Wyjaśnienie stanu sprawy - reż: Sören Hüper & Christian Prettin (2007 r. - 19 min.) NRD 1985. Pewnego ranka inżynier ekonomii Jürgen Schulz zostaje poproszony przez Urząd Bezpieczeństwa o pewne wyjaśnienie. Podczas przesłuchania wychodzą na jaw okoliczności poprzedzające całą historię.
» Nowy czas - reż: Karsten Wiesel (2006 r. - 2 min.) Praca była najważniejszym tematem filmów dokumentalnych i propagandowych w NRD. Wgląd w archiwa pokazał, że przez lata do filmów służących lekcjom obywatelskiego wychowania służyły wciąż te same zdjęcia archiwalne. Na początku montowane bardzo poważnie, później w nieco „żywszy” sposób, odpowiedni dla młodzieży.
» Teleportacja - reż: Markus Dietrich (2009 r. - 13 min.) Frederike i Fabian, oboje w wieku 10 lat, planują potajemnie eksperyment. Chcą, aby ich kolega Jonathan zniknął. Eksperyment nie powiódł się i zamiast kolegi, zniknęli wszyscy mieszkańcy wsi.
» Melodia jedności - reż: Neele Leana Vollmar (2008 r. - 5 min.) Film przedstawia stosunek do świąt państwowych na przykładzie ludzi siedzących w trzech taksówkach. Mieszkaniec Hamburga, po prostu zapomniał, że właśnie dzisiaj obchodzony jest Dzień Jedności Niemiec. Ktoś inny wie jakie święto jest w tym dniu obchodzone, ale nie zna hymnu państwowego Niemiec. Trzeci z pasażerów taksówki jest bardziej niemiecki niż na to wygląda.
Wśród publiczności zostanie rozlosowanych 5 karnetów wstępu na projekcje festiwalowe w kinie Awangarda.