red. | 2009-03-13 17:14 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Naprzód Polsko przeciwko projektowi ustawy medialnej
(fot. Andrzej Rembowski/pixabay.com)
Wszystko wskazuje na to, że zbliża się kres publicznych mediów w obecnej formie organizacyjnej, prawnej i finansowej. Przedstawiony wczoraj (12.03) przez PO, PSL i SLD projekt nowej ustawy medialnej zakłada m.in. likwidację od 1 stycznia 2010 r. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 milionów złotych.
Nie wszystkim nowa formuła mediów publicznych odpowiada. Do niezadowolonych należy też Ruch Społeczny Naprzód Polsko, w którym znaczącą rolę odgrywa europoseł Bogusław Rogalski, niedawny kandydat na prezydenta Olsztyna.
Dziś Naprzód Polsko wydało oświadczenie w sprawie założeń reformy ustawy medialnej. Oświadczenie publikujemy w całości. Sądzimy, że zapoznanie się treścią oświadczenia pozwoli lepiej poznać istotę sporów wokół zmian w mediach publicznych.
„W związku z zaprezentowaniem głównych założeń nowej ustawy medialnej Naprzód Polsko wyraża głębokie zaniepokojenie próbą praktycznej likwidacji telewizji publicznej, oraz rozbiciem Polskiego Radia.
Utworzenie 16 spółek regionalnych telewizji i 17 spółek radiowych to dzika prywatyzacja rodem z lat 90- tych. To oddanie majątku narodowego w bliżej nieokreślone ręce i pozbawienie pracy tysięcy polskich pracowników. To ewidentna grabież polskiego majątku pod przykrywką konieczności reformy mediów publicznych.
Majątek oddziałów regionalnych TVP to miliardy złotych. To majątek tworzony przez 50 lat, przez wiele pokoleń pracowników, twórców i sympatyków kultury i sztuki telewizyjnej.
Powstanie spółek regionalnych radia i telewizji to 33 nowych prezesów i kilkudziesięciu dobrze opłacanych i dyspozycyjnych dyrektorów. To koniec misji publicznej w regionach. To spółki zależne od miejscowego aparatu biznesowo - politycznego.
Utworzenie Funduszu Misji Publicznej i likwidacja abonamentu to realne pozbawienie TVP około 40 % przychodu jest najkrótszą drogą do jej likwidacji. Przedstawiona „reforma” mediów publicznych spowoduje konieczność natychmiastowego zwolnienia do 2 tys. pracowników TVP.
Naprzód Polsko jest zdecydowanie przeciwny takiej reformie mediów publicznych, która zagraża istnieniu polskiej telewizji i jej pracowników.
Janusz Dobrosz- Prezes Naprzód Polsko,
Janusz Szewczak - Wiceprezes Naprzód Polsko
Robert Rynkun-Werner - p.o. Sekretarza Generalnego Naprzód Polsko