Siedziba Komitetu Regionów w Brukseli
W dniach 5 i 6 marca 2009 roku około 500 przedstawicieli z ponad 250 regionów i miast zgromadzi się w Pradze na Europejskim Szczycie Regionów i Miast. Województwo Warmińsko-Mazurskie reprezentuje marszałek Jacek Protas - członek polskiej delegacji do Komitetu Regionów, uczestniczący w pracach dwóch komisji: RELEX (Komisja Stosunków Zewnętrznych i Współpracy Zdecentralizowanej) i DEVE (Komisja Rozwoju Zrównoważonego).
-
Po spotkaniu szefów państw i rządów, które odbyło się w Brukseli 1 marca 2009 roku, na dzień przed wiosennym szczytem europejskim i na mniej niż miesiąc przed spotkaniem państw G20 w Londynie, gromadzimy się w stolicy Czech, aby wypracować wspólne stanowisko do Komisji Europejskiej i Państw Członkowskich w sprawie. jedności, solidarności, konkurencyjności i odpowiedzialności wobec kryzysu ekonomicznego i jego społecznych konsekwencji -mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
-
Spotkanie to także wspaniała okazja, by wykorzystać obecność tak wielu przedstawicieli instytucji europejskich i państw członkowskich w stolicy kraju sprawującego prezydencję UE, by uzyskać jak największe wsparcie dla projektów, szczególnie istotnych dla naszego województwa - mówi marszałek Protas.
W przededniu czerwcowych europejskich wyborów, Szczyt w Pradze będzie również sygnałem do rozpoczęcia kampanii mającej na celu mobilizację władz lokalnych i regionalnych, by zwiększyć frekwencję w nadchodzących wyborach. Podczas Szczytu odbędzie się telewizyjna debata na temat europejskich wyborów z udziałem liderów europejskich partii. W piątek 6 marca będzie można śledzić debatę „na żywo” na stronie czeskiej telewizji
www.ct24.cz/videozaznamy.
Wnioski przyjęte na zakończenie Szczytu, wzywające wszystkich partnerów do budowy Europy w partnerstwie i zarządzania w harmonii, zaprezentuje Luc Van den Brande głowom państw i rządów na wiosennym szczycie europejskim. Zostaną one także wysłane do delegatów na spotkanie G20, które odbędzie się 2 kwietnia.
******
Komitet Regionów
Komitet Regionów został utworzony w 1994 roku, by dać szanse wypowiedzenia się na temat unijnego prawa przedstawicielom lokalnych władz.
Komitet Regionów organizuje rocznie 5 sesji plenarnych, na których jego 344 członków głosuje nad opiniami wobec proponowanych aktów prawnych. Komisja Europejska, która posiada inicjatywę prawodawczą oraz Rada Ministrów, która określa ostateczną formę wydawanych aktów (zwykle wspólnie z Parlamentem Europejskim) są zobowiązane do tego, by konsultować się z Komitetem Regionów w zakresie obszarów politycznych w tym ochrony środowiska, zatrudnienia i transportu.