Restauracja „U Artystów” mieści się przy ul. Kołłątaja 20
W marcu odbędą się kolejne kameralne spotkania z nauką Klubu Profesorów Collegium Copernicanum. Najbliższe, zatytułowane „Przy herbacie o Koperniku”, już jutro (5.03) o godz. 17.00.
-
Tym razem nasze czwartkowe spotkanie chcemy poświęcić Mikołajowi Kopernikowi - mówi prof. Stanisław Czachorowski z katedry ekologii i ochrony środowiska UWM. -
Chcemy też zaplanować wiosenne wycieczki po Warmii śladami naszego wszechstronnego astronoma, zarządcy, lekarza, ekonomisty.Profesorowie, jak zwykle, spotkają się w restauracji „U Artystów” przy ul. Kołłątaja (starówka), w sali na pięterku. Gdyby sala była zajęta przez kogoś innego, spotkanie odbędzie się w „podziemiu” restauracji.
-
Co prawda w czasach Kopernika kawy i herbaty jeszcze w olsztyńskich karczmach nie serwowano, ale kwasu chlebowego teraz nie uświadczysz - konstatuje prof. Czachorowski.
- Ciekawe też, co Kopernik - jako medyk - poleciłby nam na przednówku?
Może odpowiedź na tak postawione pytanie padnie jutro podczas spotkania? Żeby się o tym przekonać trzeba być „U Artystów”.
Kolejne spotkanie klubu profesorów planowane jest na 12 marca. Tematem spotkania będzie muzyka w przyrodzie Warmii. Prof. Leszek Szarzyński przedstawi kolejne pomysły, w tym projekt wydania płyty „Muzyka w przyrodzie Warmii i Mazur”.
-
Spotkanie będzie miało charakter roboczy - mówi prof. Stanisław Czachorowski. -
Wspólnie będziemy zastanawiali się nad tym, jakie gatunki zwierząt i roślin wybrać, aby stały się inspiracją dla poetów i kompozytorów. Będziemy też dyskutować, jak za pomocą muzyki kameralnej chronić unikalną przyrodę naszego regionu.Spotkanie odbędzie się również w restauracji „U Artystów” o godz. 17.00 i będzie trwało do wyjścia ostatniego dyskutanta. Można przyjść „w trakcie” i „pod koniec”.
Kolejne spotkanie Klubu Profesorów Collegium Copernicanum odbędzie się 19 marca w Kamienicy Naujacka MOK, przy ul. Dąbrowszczaków 3. Spotkanie poświęcone będzie Wikipedii i Wielkiej Encyklopedii Warmii i Mazur. Z olsztyńskimi wikipedystami: Przemysławem Zielińskim, Pawłem Witkowskim i Bartłomiejem Gajcem rozmowę prowadzić będą prof. Stanisław Czachorowski i red. Łukasz Czarnecki-Pacyński.
Czy Wikipedia jest wiarygodnym źródłem informacji? Czy każdy może włączyć się w uzupełnienia tej największej na świecie internetowej encyklopedii? Co daje aktywne uczestnictwo w pisaniu takiej encyklopedii? Czy współtworzenie wirtualnej encyklopedii z opisami miejsc, historii i osób może być sposobem na kulturowe „zakorzenianie” się w lokalnym środowisku? Jakie skutki cywilizacyjne przynieść może swobodny i powszechny dostęp do informacji oraz „uwalnianie” wiedzy? Na takie i podobne pytania będą chcieli znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkania.
We wrześniu ubiegłego roku, w ramach VI Olsztyńskich Dni Nauki oraz Europejskiej Nocy Naukowców 2008, ukazała się na płytach CD Wikiencyklopedia Warmii i Mazur, zawierająca ponad 6000 haseł i 1000 grafik i zdjęć. Obecnie narodził się pomysł wydania wielotomowej papierowej Wielkiej Encyklopedii Warmii i Mazur (ściślej encyklopedii województwa warmińsko-mazurskiego), zawierającej co najmniej 20 tys. haseł bogato ilustrowanych, opisujących wsie i miasteczka naszego regionu, jeziora, rzeki, obiekty geograficzne, historię, obiekty zabytkowe, stowarzyszenia i instytucje samorządowe, biogramy osób itd.
Praca zaplanowana jest na kilka lat. Do aktywnego uzupełniania informacji i zdjęć zaproszeni zostaną mieszkańcy regionu, także z najdalszych wioseczek „gdzie wrony zawracają, ale dociera Internet”. Czy zwykli ludzie mogą napisać unikalną i wartościową encyklopedię? Tak, bo otrzymają wsparcie profesjonalnych redaktorów, naukowców oraz regionalnych mediów.
Planowane jest uruchamianie regionalnych „biblioteczek” z dostępem do internetu jak i organizowanie różnego typu „ekspedycji” terenowych, celem uzupełniania zdjęć fotograficznych. Będzie to aktywna i elektroniczna edukacja regionalna jak również wyraz rodzenia się współczesnej tożsamości i poczucia „tutejskości”.
W imieniu Klubu Profesorów Collegium Copernicanum zapraszamy do udziału w kameralnych spotkaniach z nauką!