Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:03 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
red. | 2009-03-03 18:11 | Rozmiar tekstu: A A A
O nowoczesnych metodach leczenia raka piersi

Spotkanie przy HERbacie

Olsztyn24
Podczas wykładu | Więcej zdjęć »

W Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie odbyło się dziś (3.03) pierwsze z cyklu „Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”. Cykl spotkań organizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń Amazonki. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby edukacyjne pacjentek z nowotworem piersi HER2+.

- Olsztyńskie Amazonki spotykają się raz w miesiącu - mówi dr Barbara Baturo-Warszawska, szefowa Olsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. - Dzisiejsze spotkanie ma szczególny charakter, bowiem zapoznamy się z wykładem o najnowocześniejszych metodach leczenia raka piersi. Że temat jest dla nas ważny świadczy m.in. tłok na sali.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tys. kobiet, umiera 5 tys. - to prawie tyle ile mieszkańców liczy olsztyńskie Osiedle Mazurskie. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi” była niedostateczna wiedza na temat najnowszych metod leczenia rozsianego raka piersi.

- Jestem przekonana, że przekazywanie nam najnowszych informacji o leczeniu nowotworów piersi jest dla nas nadzieją, szansą na podjęcie kolejnego kroku w stawianiu czoła tej strasznej chorobie - mówi Marianna Kunikowska z Olsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. - Dla wielu z nas jest to nadzieja na walkę o dłuższe życie. W środowisku panuje przekonanie, że najważniejsze to oswoić raka i wiedzieć jak z nim postępować. Do tego niezbędna jest edukacja. Stowarzyszenie Amazonek od dłuższego czasu podkreślało potrzebę działań w tym zakresie.
R E K L A M A
- Dzisiejsza medycyna stwarza pacjentom coraz więcej możliwości walki z nowotworem piersi - mówi dr Barbara Radecka, prowadząca dzisiejsze spotkanie. - Poprzez warsztaty pacjentki zapoznają się z nowoczesnymi terapiami celowanymi - także metodą doustną, którą my lekarze możemy im zaproponować. Wymiana doświadczeń w leczeniu jest cennym nabytkiem, która wpływa pozytywnie na psychologiczną stronę leczonej osoby.

Wykład i związane z nim warsztaty poprowadziła dr Barbara Radecka, zastępca ordynatora oddziału onkologii klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego. Tematyka spotkania nawiązywała do tematu raka piersi oraz leczenia pacjentek z nadekspresją receptora HER2. Podczas spotkania, jego uczestnicy wysłuchali też informacji o własnych doświadczeniach jednej z pacjentek cierpiących na chorobę nowotworową piersi.

******

Co to jest ErbB2 (HER2)?

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze.

ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) - jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadekspresją ErbB2 HER2. To z kolei może doprowadzić do szybkiego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej odporne na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów, co do wyboru optymalnej terapii.

Czym są terapie celowane w leczeniu raka piersi?

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi. Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na zakłócaniu procesów komórkowych lub mechanizmów chorobowych powodujących poszczególne nowotwory, a tym samym znacznie spowalnia procesy chorobowe.

Przełom w terapii chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją receptora ErbB2 (Her2)

W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który została dopuszczony do obrotu w Polsce i we wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008 r.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.