Wojewoda Marian Podziewski powołał dziś (24.02) Kolegium Ekonomiczne, by monitorować w sposób szczególny kondycję społeczno-gospodarczą naszego województwa. Do współpracy i udziału w Kolegium wojewoda zaprosił ekonomistów z wyższych uczelni naszego województwa oraz przedstawicieli Urzędu Statystycznego.
Kolegium będzie co miesiąc dokonywać analizy podstawowych wskaźników koniunktury, tj. popytu krajowego, spożycia, rynku pracy, wynagrodzenia, eksportu, inflacji, itp. Jednocześnie Wojewoda zobowiązał podległą mu administrację do bieżącego składania meldunków dotyczących sytuacji w województwie.
Po pierwszym spotkaniu Kolegium z udziałem przedstawicieli olsztyńskich banków, wojewoda wydał oświadczenie, które publikujemy niżej. Moment wygłaszania oświadczenia zarejestrowaliśmy kamerą video, a plik z nagraniem dołączamy do tego materiału. Zachęcamy do obejrzenia.
******
Oświadczenie Wojewody Warmińsko - MazurskiegoWojewództwo warmińsko-mazurskie odczuwa już pierwsze skutki kryzysu światowego. W styczniu br. bezrobocie wzrosło o ok. 3,5 tysiąca osób stosunku do grudnia ub. roku. Przedsiębiorstwa naszego województwa sukcesywnie zgłaszają potrzebę zwolnień grupowych. Niepokojące głosy dochodzą też z branży budowlanej - po latach wzrostu wartości dodanej w budownictwie przedsiębiorcy zgłaszają znacznie mniejszy popyt.
Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z pięciu najbiedniejszych województw Polski. Dlatego też w dobie kryzysu jego kondycja powinna być monitorowana w sposób szczególny. W tym celu powołałem Kolegium Ekonomiczne Wojewody i do współpracy zaprosiłem ekonomistów ze wszystkich uczelni naszego województwa oraz przedstawicieli Urzędu Statystycznego.
Postanowiliśmy dziś dokonywać co miesiąc pogłębionej analizy podstawowych wskaźników koniunktury, tj. popyt krajowy, spożycie, rynek pracy, wynagrodzenia, eksport, inflacja, itp. Jednocześnie zobowiązałem administrację wojewody do bieżącego składania meldunków dotyczących sytuacji w województwie.
W celu wypracowania działań zaradczych wnioskami na bieżąco będę się dzielił z przedstawicielami Rządu RP oraz samorządami naszego województwa.
Wszystkim wiadomo, że spowolnienie gospodarcze w województwie warmińsko-mazurskim jest odpowiedzią na kryzys światowy. Naszym najważniejszym zadaniem jest teraz łagodzenie jego skutków. Dużą szansą na pobudzenie koniunktury jest sprawna realizacja programów operacyjnych finansowanych z Funduszy Strukturalnych i jak najszybsze wykorzystanie tych środków przez firmy z naszego regionu. Pamiętamy, że tylko w ramach RPO Warmia i Mazury w latach 2007-2013 mamy do wydatkowania na inwestycje ok. 1 mld Euro.
Dlatego też z uwagą wysłuchałem przedstawicieli sektora bankowego na temat ewentualnych barier w ubieganiu się o kredyty na tzw. inwestycje unijne.
Jednocześnie, niezależnie od wyników dzisiejszego spotkania apeluję do wszystkich podmiotów, instytucji i samorządów wszystkich szczebli do podjęcia działań zmierzających do łagodzenia skutków kryzysu w województwie warmińsko-mazurskim.
Z D J Ę C I A