Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:51 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2009-02-24 18:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Kwiaty dla patrona

Olsztyn24
Joanna Wańkowska-Sobiesiak składa kwiaty na głazie upamiętniającym Pieniężnego | Więcej zdjęć »

W 69. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego, członkowie olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich złożyli kwiaty na znajdującym się na olsztyńskim podzamczu głazie upamiętniającym dziennikarza, który życiem zapłacił za pielęgnowanie i popularyzowanie polskości w Prusach Wschodnich. Kwiaty złożono też na grobie Pieniężnego na cmentarzu Świętego Jakuba oraz przed pomnikiem przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych. Niestety, mimo zaproszeń skierowanych przez SDP do redakcji lokalnych mediów, pod obeliskiem na podzamczu pojawili się tylko przedstawiciele Gazety Wyborczej i Olsztyn24.

- Olsztyńscy dziennikarze średnio są zainteresowani swoim patronem - powiedziała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, szefowa olsztyńskiego oddziału SDP. - Wydaje mi się jednak, że takie zainteresowanie „wymusimy”. Tę skromną uroczystość zorganizowaliśmy po raz drugi. Jak będziemy powtarzać ją co roku, to w którymś momencie dziennikarze poczują się w obowiązku przyjścia tutaj i położenia kwiatów patronowi naszego środowiska.

- Powinniśmy pamiętać o Pieniężnym, bo przecież on stracił życie dlatego, że był dziennikarzem i za to, że pielęgnował, popularyzował mowę polską tutaj, w Prusach Wschodnich - dodała Joanna Wańkowska-Sobiesiak. - Młode pokolenie dziennikarskie nie czuje więzi z przeszłością. Historia odbierana jest jako coś nudnego. Myślę jednak, że nauka regionalizmu w szkołach, który właśnie został wprowadzony do programu, pomoże młodemu pokoleniu w odnalezieniu swojej historii, tradycji, korzeni.

Zdaniem szefowej SDP, dla pobudzenia patriotyzmu moglibyśmy skorzystać z niektórych doświadczeń... rosyjskich.
R E K L A M A
- Jeżeli Putin potrafił cały naród obudzić do patriotyzmu, który w Rosji stał się priorytetem, to myślę, że i nasi prominenci w którymś momencie opamiętają się, że jednak warto pomyśleć, skąd jesteśmy, gdzie jesteśmy, jaka jest nasza historia i droga życiowa. Przecież bez historii nie jesteśmy zakorzenieni - powiedziała.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ma pomysł, jak bardziej związać lokalnych dziennikarzy z Warmią i Mazurami, z historią i teraźniejszością regionu.

- Chcemy przyznawać nagrodę im. Pieniężnego, która zbędzie ustanowiona w najbliższych dniach - mówi Joanna Wańkowska-Sobiesiak. - Będą to nagrody pieniężne, fundowane ze środków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które otrzymamy z Zarządu Głównego SDP z Warszawy.

Dziennikarz pretendujący do nagrody będzie musiał wykazać się „dobrym piórem” bezstronnymi tekstami, głoszeniem prawdy, że najważniejszy jest człowiek.

- Będą też wyróżniani dziennikarze, którzy całym swoim dorobkiem dziennikarskim będą na taką nagrodę zasługiwać - kończy Joanna Wańkowska-Sobiesiak.

Na odnotowanie zasługuje zainteresowanie ratuszowych urzędników przygotowaniem okolic głazu Pieniężnego do dzisiejszej uroczystości. Z chodników usunięto śnieg i lód, a wczoraj przy głazie postawiono donice z krzewami. Wrażenie było całkiem pozytywne, w odróżnieniu do stanu sprzed roku, kiedy to zarówno głaz, jak i jego okolice przedstawiały opłakany obraz. Dziękujemy więc pracownikom wydziału ochrony środowiska i zieleni olsztyńskiego ratusza za pamięć i pracę.

******

Seweryn Pieniężny junior (ur. 25 lutego 1890 w Olsztynie) polski patriota, dziennikarz, redaktor i wydawca „Gazety Olsztyńskiej” był synem Seweryna Pieniężnego (współwydawcy „Gazety Olsztyńskiej”) i Joanny z Liszewskich, pracującej w redakcji „Gazety”.

Od roku 1910 Seweryn Pieniężny, pełnił funkcję sekretarza w zarządzie Polsko-Katolickiego Towarzystwa Ludowego „Zgoda” w Olsztynie.

W 1914 został powołany do wojska. W 1918 przejął obowiązki kierownika redakcji „Gazety Olsztyńskiej”.

W 1920 ożenił się z Wandą Dembińską, która pracowała w Konsulacie RP w Olsztynie; angażowała się ona w działania kulturalno-oświatowe oraz tworzyła koła Kobiet Polek. Mieli czworo dzieci: Konstanty, Ewa, Maria, Halina.

1 września 1939 do redakcji „Gazety” wkroczyło gestapo. Seweryn Pieniężny został aresztowany, a 24 lutego 1940 rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch. Pogrzeb odbył się w Olsztynie dopiero po ekshumacji w 1946.

Po aresztowaniu Seweryna prześladowania ze strony hitlerowców spotkały jego żonę. Została aresztowana w grudniu 1939 i wywieziona do Ravensbruck, później do olsztyńskiego więzienia.

Na cześć Seweryna Pieniężnego miasto Melzak otrzymało nazwę Pieniężno.

W latach 60 XX wieku w fosie olsztyńskiego zamku ustawiono głaz upamiętniający dziennikarza.


Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.