W ramach kameralnych spotkań z nauką odbędzie się dyskusja na temat „współpraca polsko-ukraińska stan obecny i perspektywy”. Spotkanie to odbędzie się w dniu 26 lutego br., w Olsztynie, w restauracji „U Artystów” (Olsztyn, Stare Miasto, ul. Kołłątaja, sala na pierwszym piętrze) o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Witold Kozubel z Górowa Iławeckiego - autor dwóch niedawno wydanych słowników polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich z biologii i chemii.
W spotkaniu wezmą udział także: Antoni Hajdaczuk - kierownik oddziału w Starym Polu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Bożena Olszewska -Świtaj - wójt gminy Górowo Iławeckie, Daniel Zimniak - Urząd Gminy Górowo Iławeckie, Danuta Kunicka - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim, Piotr Baczewski Prezes Stowarzyszenia Jesteśmy Razem, Centrum Barka, ks. dziekan Jan Łajkosz (Górowo Iławeckie), dr Władysław Kozubel. Nie zabraknie także naukowców z UWM w Olsztynie.
Dyskutować będziemy o współpracy naukowej i kulturalnej, a także nad pomysłem utworzenia Polsko-Ukraińskiego Centrum Ekologicznego oraz perspektywami współpracy z Uniwersytetem w Białej Cerkwi (ok. 80 km od Kijowa).
Antoni Hajdaczuk ze Starego Pola przedstawi współpracę na płaszczyźnie rolniczych służb doradczych Polski i Ukrainy. Jego instytucja jest liderem w Polsce w tym zakresie.
Dr Władysław Kozubel opowie o możliwościach i potencjale w zakresie współpracy polsko-ukraińskiej.
Wójt Gminy Górowo Iławeckie oraz Daniel Zimniak, pracownik Urzędu Gminy, autor i koordynator projektów przedstawią zrealizowane dotychczas z Ukrainą projekty.
Ks. Jan Łajkosz (jest dziekanem olsztyńskiego dekanatu Cerkwi Grecko-Katolickiej), opowie o duchowym bogactwie Ukrainy.
Dyrektor Szpitala Rehabilitacyjnego (Danuta Kunicka) i Prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” Piotr Baczewski przedstawią możliwości współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie opieki nad ludźmi w podeszłym wieku oraz wymagającymi opieki z uwagi na dysfunkcje fizyczne i psychiczne. Centrum Barka prowadzi warsztaty terapii zajęciowej dla takich osób.
Witold Kozubel zaprezentuje swoje słowniki, jak element służący pogłębianiu współpracy naukowej Polski i Ukrainy. Opowie także o pracach nad najnowszą jego publikacją „Słownikiem terminów rolniczych Ukraińsko- Polskim i Polsko- Ukraińskim”.
Czwartkowe spotkania Klubu Profesorów odbywają się w ramach cyklu „kameralne spotkania z nauką”. Ich głównym celem jest zbliżenie środowiska akademickiego z szeroko rozumianą społecznością lokalną. Zależy nam na popularyzacji badań naukowych oraz na nawiązaniu ściślejszej współpracy z przedstawicielami mediów, gospodarki oraz władz samorządowych. Spotkania odbywają się w swobodnej atmosferze kawiarnianej.
Klub Profesorów Collegium Copernicanum nie zamierza ograniczać się tylko do Olsztyna. Podobne spotkania organizowane będą także w różnych miejscowościach naszego niezwykłego Regionu.