Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:37 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2009-02-21 22:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpiczak nie jest wyrokiem

Olsztyn24
(fot. pixabay.com)

W Olsztynie od piątku (20.02) trwa trzydniowy IV Kongres Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. W spotkaniu biorą udział eksperci zajmujący się leczeniem szpiczaka mnogiego w kraju i zagranicą oraz pacjenci z Europejskiej Grupy Pacjentów Chorych na Szpiczaka.

- Szpiczak to choroba nowotworowa, która może zaatakować każdy narząd, najczęściej jednak dotyczy to układu kostnego - mówi prof. Mieczysław Komarnicki, kierownik kliniki hematologii i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego Akademii Medycznej w Poznaniu. - Czasami zaczyna się w bardzo podstępny sposób, bólami kości, bólami kręgosłupa. Często te objawy są lekceważone, kładzione na karb tzw. korzonków.

- Choroba jest nie mniej groźna jak białaczka, czy inne choroby hematologiczne - mówi Roman Sadżuga, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. - Dzisiaj jest już znacznie więcej chorych na szpiczaka niż np. na przewlekłą białaczkę szpikową.

Nie ma dokładnych danych dotyczących liczby chorych na szpiczaka. Rocznie w Polsce wykrywa się ok. 1500 przypadków zachorowań. Stale leczonych jest 4 - 4,5 chorych na ten rodzaj choroby nowotworowej.
R E K L A M A
- Szacujemy, że w Polsce jest ok. 10 tys. chorych na szpiczaka, chociaż wielu z nich jeszcze o tym nie wie - dodaje prezes Sadżuga. - Trzeba bowiem wiedzieć, że ten rodzaj nowotworu jest bardzo trudny do zdiagnozowania.

Zachorowaniu na szpiczaka nie można też zapobiec.

- Nie ma sposobu na zapobieganie tej chorobie - tłumaczy prof. Komarnicki. - Dobrze byłoby natomiast szybko go rozpoznać. Jeżeli są bóle kostne niewiadomego pochodzenia, jeżeli są odchylenia w badaniach krwi, takich jak OB czy morfologia, wówczas należy udać się do lekarza i zastanowić się, czy czasami nie jest to szpiczak.

Podobne do olsztyńskiego ogólnopolskie zjazdy odbywają się co roku, od czterech lat.

- Celem zjazdów jest integracja środowiska chorych i przekazanie jasnej i zdecydowanej informacji, że szpiczak nie jest wyrokiem - kończy Roman Sadżuga.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.