W tym roku mija 80. rocznica utworzenia 15 polskich szkół na Warmii. Dziś (20.02) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie powołano komitet ds. organizacji cyklu uroczystości.
-
Szkoły zakładali tacy polscy patrioci jak Franciszek Barcz, Jan Baczewski czy Wacław Osiński. Ich upamiętnienie to nasz obowiązek - mówi wicemarszałek Urszula Pasławska, współorganizator spotkania.
W skład komitetu weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, olsztyńskiego Starostwa, Urzędu Miasta w Olsztynie, podolsztyńskich gmin, pracownicy kuratorium oświaty i historycy.
-
Chcemy pokazać, że na tych terenach przed wojną żyli również Polacy. A szkoły pełniły funkcję nie tylko edukacyjną, ale także kulturotwórczą - zaznacza Mirosław Pampuch, olsztyński starosta.
- Wielu nauczycieli za krzewienie polskości trafiło do obozów koncentracyjnych.
-
Ta rocznica to doskonała okazja do przypomnienia na forum publicznym wielu faktów z historii regionu - podkreśla dr Jan Chłosta, historyk, członek komitetu.
Obchody rocznicy, czyli cykl imprez i popularnonaukowych konferencji, będą trwać przez cały rok. Punktem kulminacyjnym będzie pod koniec lipca debata w Nowej Kaletce - w budynku, gdzie mieściła się największa w powiecie polska placówka, dziś siedziba Towarzystwa Przyjaciół Gimu.
Są także i inne inicjatywy upamiętnienia rocznicy:
-
Stworzymy izbę pamięci, w której umieścimy pamiątki z tamtych lat - mówi Edward Cyfus z Urzędu Gminy w Purdzie.
-
A szkole w Sząbruku nadamy imię 80-lecia polskich szkół na Warmii - dodaje Marek Małkowski, wójt gminy Gietrzwałd.
Z D J Ę C I A