Trwają końcowe prace nad przygotowaniem studium wykonalności dla projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”. - Kończymy III etap pracy nad analizą, dokument ma być przedstawiony na sesji Rady Miasta pod koniec lutego - powiedział Tomasz Szczyglewski, pełnomocnik pełniącego funkcję prezydenta Olsztyn.
- Nasze analizy wskazują, że komunikacja pojazdem szynowym jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem - informuje Jan Friedberg z firmy IMS z Krakowa, ekspert projektu. -
Porównywaliśmy wszystkie elementy ekonomiczno-finansowe a także społeczne, ekologiczne czy ryzyka i wrażliwości pięciu wariantów. Najkorzystniejsze wydają się warianty W4 i W5 - czyli komunikacja istniejącymi drogami z wydzielonymi albo nowymi, specjalnie wytyczonymi pasami - dodaje.
Warianty zostały poddane wielokryterialnej analizie (14 kryteriów) i wykazano, że wszystkie warianty są trudne z finansowego punktu widzenia, co było wynikiem raczej oczekiwanym, bowiem taka sytuacja dotyczy praktycznie wszystkich przedsięwzięć mających charakter społeczny. W analizie wykazano, że warianty inwestycyjne (oparte na komunikacji autobusowej) W1 do W3 są nieopłacalne również ze społecznego punktu widzenia. Stąd też, jako warianty rekomendowane do realizacji wskazano te, które przewidują wykorzystanie pojazdu szynowego.
-
Pierwsze trzy warianty wykorzystują przede wszystkim istniejącą infrastrukturę i opierają się na komunikacji autobusowej, pozostałe dwa wprowadzają do systemu komunikacji nowy środek komunikacji - pojazd szynowy - nie przesądzamy jaki - mówi J. Friedberg. -
O tym zadecydują warunki ekonomiczne.
Sprawa przebiegu tras nadal jest otwarta. -
25 lutego zarekomendujemy jedną z nich - informuje Tomasz Szczyglewski. -
Z dotychczasowych analiz wynika, że najkorzystniejszym przebiegiem trasy transportu zbiorowego jest komunikacja ulicami - start: Janowicza/Witosa, dalej Witosa i Sikorskiego - to wymaga jeszcze dodatkowych analiz, albo między osiedlami i dochodzi do Sikorskiego, dalej nową Obiegową do Żołnierskiej i ulicą Kościuszki do Dworca. Oczywiście bierzemy też pod uwagę rozgałęzienie trasy do Kortowa i Starego Miasta - dodaje T. Szczyglewski.
-
Projekt modernizacji i rozwoju transportu miejskiego to nie tylko trasy i środki transportu, to także system informacji, to zintegrowanie różnych rozwiązań komunikacyjnych, połączenie z gminami sąsiadującymi z Olsztynem, także zmiana mentalności mieszkańców - słowem wprowadzenie wielu innowacji i zintegrowanie działań - mówi Andrzej Jurkowski, zastępca dyrektora wydziału obsługi funduszy europejskich Urzędu Miasta Olsztyn.
Wartość projektu została określona na poziomie 105 mln euro, projekt znajduje się na liście indykatywnej (podstawowej) Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.