Od 2004 roku, 10 lutego, z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Święto ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, tworzące konsorcjum „Saferinternet.pl” - odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. Informacje o DBI są dostępne pod adresem
http://www.dbi.pl.
Wszechobecna komputeryzacja oprócz dobrodziejstw niesie także zagrożenia. Czasem mogą być bardziej realne i niebezpieczne, niż się wydaje. Mogą to być zagrożenia ujawnienia informacji (np. treści poczty elektronicznej), ale także np. mające charakter finansowy (kradzież kart kredytowych w celu wyłudzenia towarów w sklepach internetowych).
-
Zabezpieczanie systemów komputerowych jest względnie proste, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: antywirus, firewall, szyfrowanie, ale także ograniczone zaufanie. Niezbędna jest także wiedza o zagrożeniach i sposobach ochrony przed nimi. Temu właśnie ma służyć nasza akcja - mówi Paweł Michalski, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. informatyzacji.
Urząd Miasta Olsztyn przyłączył się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Jutro (10.02) o godz. 10:00 w sali 219 Ratusza (Pl. Jana Pawła II 1) odbędą się prelekcje specjalistów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa informatycznego. W programie przewidziano prelekcje:
» Bezpieczeństwo w sieciach komputerowych Centrum Informatyczno-Sieciowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
» Przestępczość internetowa Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji
» Uzależnienie od Internetu Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień
» Zabezpieczanie systemów operacyjnych - pokaz na żywo
Na prelekcje organizatorzy zapraszają użytkowników komputerów chcących pogłębić swoją wiedzę informatyczną, świadomość zagrożeń oraz poznać metody zabezpieczania systemów. Wstęp wolny.