Pod hasłem Zmiana STOProcent, czyli szkolenia dla społeczności Olsztyna w dniach 12-13 marca 2009 absolwenci Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych spotkają się w gościnnym Olsztynie z jego mieszkańcami. Trenerki i Trenerzy z całej Polski przeprowadzą dwudniowy, bezpłatny cykl szkoleń dla młodzieży, dorosłych, pracowników samorządu i organizacji pozarządowych, liderów, ludzi aktywnych związanych z grupami nieformalnymi, nauczycieli, pedagogów i wychowawców, pracowników socjalnych, kobiet zainteresowanych własnym rozwojem, wolontariuszy, gimnazjalistów i licealistów.
To wypada wiedzieć! To wypada przeżyć!
Czym jest stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja, czym jest różnorodność i jakie są jej wymiary, mój potencjał oraz w jaki sposób mogę go efektywnie wykorzystać, udoskonalanie umiejętności komunikacji w zespole pozwalających rozwiązywać sytuacje trudne, konfliktowe, poszerzanie swojej wiedzy na temat relacji międzyludzkich z różnymi kulturami, poprzez planowanie do skutecznego działania, tworzenie akcji społecznych, planowanie projektu dla organizacji pozarządowych - to niektóre tematy z bogatej oferty warsztatów prowadzonych przez ponad 20 trenerek i trenerów, absolwentów Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych dla 170 mieszkańców Olsztyna i okolic.
Organizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia:
» Urząd Miasta w Olsztynie
» Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych
» Fundacja Inicjatywa Kobiet Aktywnych
» Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
» Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają także - oprócz wiedzy, umiejętności i materiałów szkoleniowych - zaświadczenia potwierdzające udział w warsztatach.
Szczegóły planu warsztatów:
1. Projekt - to prosteCelem warsztatu jest przybliżenie przedstawicielom III sektora zagadnień przygotowania projektu jako podstawowej umiejętności pomocnej w skutecznym działaniu organizacji i pozyskiwaniu środków na realizację celów statutowych.
2. Dobre planowanie to skuteczniejsze działanie! Celem warsztatu jest zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności dotyczących planowania pracy organizacji pozarządowej, aby móc skuteczniej działać w swoim środowisku
3. Różnorodność w szkole - szkoła dla różnorodnościCelem warsztatu jest nabycie wiedzy i umiejętności pozwalających uczestnikom warsztatu lepiej identyfikować i efektywniej reagować na przejawy stereotypów i uprzedzeń w szkole, a także wspierać różnorodność jako perspektywę wzbogacającą proces edukacyjny i wychowawczy w szkole.
4. Edukacja międzykulturowa: różni - równi?
Celem warsztatu jest zaznajomienie się z elementami kultury i zdobycie umiejętności funkcjonowania w środowisku wielokulturowym. Zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania mechanizmu dyskryminacji i tego, jak reagować na akty dyskryminacji, zdobycie umiejętności kontrolowanego przetwarzania stereotypów oraz doświadczanie relacji międzykulturowych.
5. Czas Kobiet - Warsztat Własnej Wartości (1)Myślisz, że wszystko, co najlepsze już za Tobą ? Myślisz, że jesteś pełna wad? A jeśli się mylisz? Poczuj, że jesteś wyjątkowa!. Celem warsztatu jest odkrycie swojego potencjału i siły - poprzez odkrywanie swoich zalet i talentów, wyznaczenie celów aż do odkrycia motywatorów.
6. Czas Kobiet - Warsztat Własnej Wartości (2)„Ten, kto zna innych, jest mądry; ten, kto zna siebie, jest oświecony” Celem warsztatu jest ugruntowanie poczucia własnej wartości; zdobycie umiejętności wyznaczania celów oraz kształtowanie umiejętności zachowania się w sposób asertywny.
7. Prowadzenie akcji społecznych
Celem warsztatu jest przekazanie wiedzy o prowadzeniu akcji społecznych, od etapu wyznaczania celów, poprzez analizę otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego, aż po dobór odpowiednich technik i realizację akcji społecznej.
8. Komunikacja w konflikcieCelem warsztatu jest doskonalenie posiadanych umiejętności komunikacji w zespole pozwalających rozwiązywać sytuacje trudne, konfliktowe oraz uwrażliwienie uczestników na nieinwazyjne sposoby reagowania na sytuacje trudne.
To wypada wiedzieć !Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych - od 10 lat w Szkole Trenerów Organizacji Pozarządowych szkoli wysokiej klasy kadrę trenerską środowiska pozarządowego. Sesje szkoleniowe są prowadzone przez najbardziej uznanych i doświadczonych trenerów. Wartością Szkoły jest łączenie podejścia psychologicznego (stawiające na relacje międzyludzkie) z podejściem charakterystycznym dla szkoleń z zakresu organizacji i zarządzania (jasna struktura, uczenie efektywnego działania, dookreślone cele, porządne materiały).
Patronem medialnym VIII edycji Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych jest portal www.ngo.pl
Zapisy przez stronę:
» www.ocop.olsztyn.pl
» www.stop.engo.pl
» www.fika.pl
Więcej informacji:
» Małgorzata Czarnecka, Prezeska Stowarzyszenia STOP; tel. 022 407 07 89
» Monika Falej, Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” FIKA; tel. 503 680 500, e-mail: ocop.olsztyn@gmail.com