W najbliższy piątek (6.02) w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie rozpocznie się uroczystość wręczenia Dyplomów Państwowej Inspekcji Pracy pracodawcom, którzy wzięli udział w programie prewencyjnym „Przestrzeganie prawa pracy w małych zakładach”.
Program ten skierowany jest do pracodawców z małych zakładów produkcyjnych i usługowych, zatrudniających do 9. pracowników, z których działalnością wiążą się zagrożenia zawodowe. Kontrole inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że właśnie w takich zakładach przepisy prawa pracy łamane są najczęściej.
Idea programu oparta jest na zasadzie samokontroli, gdzie pracodawca, przy pomocy przygotowanych przez Państwową Inspekcję Pracy narzędzi, identyfikuje występujące w zakładzie problemy i ewentualne nieprawidłowości, ocenia skalę tych problemów i zagrożeń oraz określa sposoby i terminy ich likwidacji.
Po szkoleniu pracodawcy przeprowadzają w swoich zakładach samokontrolę, identyfikując problemy i zagrożenia, wykorzystując otrzymane od inspekcji pracy materiały pomocnicze. Po zakończeniu działań przez pracodawcę, inspektor pracy weryfikuje wyniki samokontroli w zakładzie przeprowadzając audyt. Jeżeli ocena inspektora pracy okaże się, pozytywna pracodawca otrzymuje prestiżowy Dyplom PIP oraz obietnicę okręgowego inspektora pracy dotyczącą braku rutynowych kontroli PIP przynajmniej przez rok.
Kampania jest adresowana przede wszystkim do zakładów branży budowlanej, przetwórstwa drewna, piekarniczej, spożywczej (sklepy spożywcze), restauracji, małych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, produkcji odzieży, małych zakładów przetwórstwa mięsnego, pralni, przedsiębiorstw transportowych, zakładów ślusarskich, przedsiębiorstw transportowych, zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.