Pojazdy wojskowe na pieczewskim poligonie pojawiały się tylko podczas
majowych pikników
W wyniku decyzji o komunalizacji kilkudziesięciu działek należących do Skarbu Państwa, Olsztyn pozyskał blisko 49 hektarów w rejonie dawnego poligonu na Pieczewie. Kilka dni wcześniej w podobny sposób 26 hektarów gruntów w rejonie ul. Warszawskiej przeszło w ręce Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
-
Nad pozyskaniem dla miasta nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową, usługi publiczne, sportowe, rekreacyjne i edukacyjne pracowaliśmy od zeszłego roku - mówi Tomasz Głażewski, pełniący funkcję prezydenta Olsztyna.
- Procedura była długa, ale wojewoda warmińsko-mazurski przychylił się do naszego wniosku, uznając, że nieruchomości są niezbędne do realizacji przez Gminę Olsztyn zadań określonych w ustawie o samorządzie gminnym. Podobnej transakcji dokonał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pozyskując od Skarbu Państwa 26 hektarów o wartości ponad 27 mln. zł. Obecnie przejęte tereny w całości stanowią nieuzbrojony i niezagospodarowany pas nieużytków i lasów. Dla odpowiedniego zagospodarowania tego obszaru kolejnym krokiem będzie przygotowanie w wieloletnich planach inwestycyjnych programów uzbrojenia i budowy.
W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla rejonu Pieczewo znaczne tereny, ze względu na położenie, sąsiedztwo, komunikację, wielkość terenu (ok. 1,35 ha) przeznaczone są pod usługi publiczne ze szczególnym uwzględnieniem usług oświatowych, np.: szkoły, boiska sportowe, kluby młodzieżowe. Ok. 0,5 ha zarezerwowano na usługi publiczne z preferencją usług kultury i administracji. Niecałe 0,5 ha przeznaczono na usługi podstawowe dla zabudowy mieszkaniowej. Ponad 2 ha to usługi sportu i rekreacji.
Wielkość projektowanych działek i ich usytuowanie jest zgodna z programem usług przewidzianych dla zakładanej w tej części miasta liczby ludności. Całość uzupełnia zieleń krajobrazowo-ekologiczna, jak lasy, naturalne zadrzewienia i zakrzewienia, drobne cieki i zbiorniki wodne z urozmaiconą zielenią na tle bogatej rzeźby terenu. Teren ten stanowi naturalne miejsce odpoczynku i rekreacji, o które zabiegali mieszkańcy Olsztyna na etapie opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta.