Izba Skarbowa w Olsztynie
Jeszcze tylko tydzień mają osoby pracujące za granicą w latach 2003-2007 na złożenie wniosku o umorzenie lub zwrot podatku dochodowego od dochodów uzyskanych za granicą. 6 luty to ostatni dzień składania wniosków o tzw. abolicję podatkową.
Problem dotyczy osób, które uzyskały dochody za granicą naszego kraju i tam zapłaciły podatek dochodowy, zapominając, że powinny również oddać pewną część dochodów rodzimemu fiskusowi. Gdy sprawa stała się głośna i okazało się, że dotyczy tysięcy osób, które wyemigrowały „za chlebem”, do działania przystąpili parlamentarzyści. W lipcu minionego roku przyjęli ustawę, która pozwala obywatelom naszego kraju unikać podwójnego opodatkowania.
-
Ustawodawca wprowadzając ustawę z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, miał na celu zrównanie obciążenia podatkowego osób pracujących poza granicami Polski, wynikającego z różnic pomiędzy metodami unikania podwójnego opodatkowania - mówi Krystyna Arciszewska, rzecznik prasowy Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie.
Ustawa nazywana „abolicyjną” przewiduje:
- umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych - dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia, pod warunkiem złożenia przez nich zeznania podatkowego,
- zwrot podatku dochodowego - dla podatników, którzy dokonali takiego rozliczenia i zapłacili podatek,
- umorzenie zaległości i zwrot - dla podatników, którzy dokonali częściowej zapłaty podatku.
Podatnik do wniosku PIT-AZ musi dołączyć:
- oświadczenie AZ-O, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów z pracy oraz zapłaconego za granicą podatku (jeżeli podatnik był obowiązany do jego zapłaty), wykazanych w PIT-AZ,
- zeznanie podatkowe za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek - w przypadku, gdy wniosek dotyczy umorzenia zaległości.
Jeżeli podatnik złożył zeznanie podatkowe przed dniem wystąpienia z wnioskiem o umorzenie zaległości z tytułu dochodów zagranicznych, nie musi załączać zeznania.
Formularze PIT-AZ i AZ-O są dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Finansów www.olsztyn.is.gov.pl.
Wniosek składa się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu złożenia wniosku. Przy wspólnym wniosku małżonków mających różne miejsce zamieszkania właściwym jest urząd skarbowy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z nich.
Abolicji nie podlegają np. odsetki, niektóre zasiłki, przychody z najmu, emerytury.
Więcej informacji na temat szczególnych rozwiązań dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej w tym m.in. akty prawne, wnioski i formularze, znajduje się na stronie: www.mf.gov.pl/ulganapowrot.