Prezes Małgorzata Birezowska prezentuje nowy Biuletyn |
Więcej zdjęć »
Warmińsko-mazurscy konserwatorzy zabytków wydali kolejny, szósty już zeszyt swojego Biuletynu. Uroczysta promocja wydawnictwa odbyła się wczoraj (28.01) wieczorem, w sali Kromera olsztyńskiego zamku.
Ukazujący się w miarę systematycznie od 2005 roku Biuletyn zawiera informacje ciekawe nie tylko dla osób zawodowo zajmujących się ochroną dóbr kultury.
-
W biuletynach piszemy m.in. o prowadzonych przez konserwatorów pracach związanych z naszymi, warmińsko-mazurskimi zabytkami, o tym co robimy i co należy zrobić dla ochrony naszego dziedzictwa kulturowego - mówi Małgorzata Birezowska, prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. -
Poruszamy sprawy dotyczące często katastrofalnego stanu naszych zabytków, również tych słabo znanych i prawie zapomnianych. Zmierzamy również ku temu, żeby chronić przez unicestwieniem współczesne obiekty, te najbardziej wartościowe. Nie możemy pozwolić, żeby podobnie jak kino Kopernik zburzone zostały kolejne obiekty takie jak Hala Urania, czy Dom Handlowy Dukat. Te obiekty warto zachować dla następnych pokoleń, bo są one związane z naszą historią, a poza tym reprezentują całkiem udane dzieła architektury. M.in. o tym piszemy w naszym najnowszym Biuletynie.Dwa pierwsze, kilkustronicowe Biuletyny ukazały się w latach 1988 - 1899. Problemy finansowe i przekształcenia społeczno-polityczne w kraju spowodowały kilkunastoletnią przerwę w publikacji Biuletynu. Pierwszy zeszyt z nowej, tzw. zielonej (od koloru okładek) serii pojawił się w 2005 roku. Od tamtego czasu periodyk ukazuje się w miarę systematycznie. Finansowany jest głównie ze składek członków stowarzyszenia. Niekiedy jego publikację wspomagają władze Olsztyna, innym razem coś dorzuci marszałek województwa, albo ministerstwo kultury. Sponsorami są też prywatne osoby.
W najnowszym biuletynie czytelnicy znajdą m.in. artykuł ks. Jacka Wojtkowskiego „Zabytki sakralne w świetle ustawodawstwa kościelnego”, materiał Małgorzaty Kadelskiej „Osiedle nad Jeziorem Długim - idealny przykład idei ogrodowych Howarda”, czy artykuł „Monument Xsawerego Dunikowskiego w Olsztynie” autorstwa Bogdana Bachmury i Jacka Strużyńskiego. W biuletynie są też bardzo specjalistyczne materiały, przeznaczone dla wąskiego kręgu specjalistów w dziedzinie ochrony zabytków. Np. zespół autorów przygotował tekst o konserwacji mokrego drewna archeologicznego metodą suszenia próżniowego.
Więcej o biuletynach Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków można przeczytać na stronie internetowej www.skzolsztyn.free.ngo.pl. Zachęcamy do lektury.
Z D J Ę C I A