Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:59 03 lutego 2025 Imieniny: Błażeja, Oskara
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wybory parlamentarne, samorządowe
waclawbr | 2009-01-24 00:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Lista kandydatów zamknięta

Olsztyn24
Jako ostatni w Miejskiej Komisji Wyborczej pojawił się
kandydat SLD
| Więcej zdjęć »

Lista kandydatów na prezydenta Olsztyna w wyznaczonych na 15 lutego br. przedterminowych wyborach została zamknięta. Termin zgłaszania kandydatów przez wcześniej zarejestrowane komitety wyborcze minął w piątek (23.01) o godz. 24.00. Do tego czasu zarejestrowanych zostało sześcioro kandydatów (wg kolejności zgłoszeń w Miejskiej Komisji Wyborczej): Piotr Grzymowicz, Bogusław Rogalski, Krzysztof Krukowski, Jerzy Szmit, Danuta Ciborowska i Krzysztof Kacprzycki.

Dwaj kandydaci zostali zarejestrowani już wczoraj. Byli to Piotr Grzymowicz i Bogusław Rogalski. Dzisiaj zarejestrowani zostali pozostali kandydaci.

Piotr Grzymowicz, jakkolwiek nie należy do żadnej partii politycznej, został zarejestrowany jako kandydat Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ten kandydat popierany jest także przez Komitet Wyborczy Wyborców „Ponad Podziałami”, założony przez olsztyńskich radnych z klubu radnych pod tą samą nazwą oraz przewodniczących 16. z 23. olsztyńskich Rad Osiedli. Ponieważ przepisy zabraniają rejestracji tego samego kandydata przez więcej niż jeden komitet wyborczy, po podpisaniu porozumienia z KW PSL, KWW „Ponad Podziałami” zrezygnował ze zgłaszania swojego kandydata na prezydenta. Nie mniej członkowie tego komitetu aktywnie wspierają Piotra Grzymowicza, m.in. zbierali podpisy poparcia dla tego kandydata, których do Miejskiej Komisji Wyborczej 7202.

Bogusław Rogalski, chociaż jest członkiem mało znanej partii „Naprzód Polsko”, do wyborów wystartował jako osoba fizyczna popierana przez własny komitet wyborczy: KWW Bogusława Rogalskiego. Teraz jednak przedstawiciele komitetu zapowiadają włączenie się partii i jej prominentnych członków w kampanię wyborczą Rogalskiego. Kampanii ma służyć m.in. zaplanowany na najbliższą niedzielę w Warszawie Kongres Programowy Ruchu Społecznego Naprzód Polsko. Komitet zebrał ok. 4531 podpisów poparcia dla kandydata.
R E K L A M A
Trzecim w kolejności rejestracji kandydatem jest Krzysztof Krukowski, jeszcze kilka dni temu prawie nieznany w Olsztynie. To na niego jednak postawiła Platforma Obywatelska, jako człowieka spoza układów, przedstawiciela młodego pokolenia, naukowca i praktyka zarazem w zakresie zarządzania administracją, szczególnie obeznanego z procedurami pozyskiwania środków unijnych. Mimo krótkiego czasu od wskazania kandydata przez władze krajowe PO do rejestracji, Komitet Wyborczy PO zdołał zebrać 4293 podpisów poparcia dla Krzysztofa Krukowskiego.

Tyle samo podpisów (4300) zebrał Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, który zarejestrował Jerzego Szmita jako swojego kandydata w prezydenckich wyborach.

Ostatnim z zarejestrowanych kandydatów jest Krzysztof Kacprzycki. Kandydat, wraz z przedstawicielami popierającego go Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotarł do Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie mniej więcej na godzinę przed upływem terminu rejestracji.

- Nie mogliśmy być zarejestrowani pierwsi, to przynajmniej będziemy ostatni - tłumaczy przyczynę stosunkowo późnej rejestracji Krzysztof Kacprzycki. - Ale tak poważnie, to dwa dni temu zorientowaliśmy się, że szczegółowo opracowany plan zbierania podpisów poparcia szwankuje. Listy z podpisami nie spływały tak, jak planowaliśmy. Dlatego musieliśmy zmobilizować siły i udało się zebrać 3166 podpisów.

Komitet Wyborczy SLD nie jest jedynym, który miał problemy z zebraniem wymaganej liczby 3 tys. podpisów poparcia. Krzysztof Kacprzycki tłumaczy to tak:

- To wyraźny znak od mieszkańców miasta, że mają dość arogancji władzy! Ludzie nie chcą składać podpisów, bo mają już dość niespełnionych obietnic i lekceważenia ich opinii.

Niechęć mieszkańców Olsztyna do angażowania się w sprawy publiczne odczuł na własnej skórze Wojciech Grotecki, członek Unii Polityki Realnej, popierany przez Komitet Wyborczy Wyborców „Olsztyn Tani i Bezpieczny”. Dzisiaj po południu komitet ten powiadomił Miejską Komisję Wyborczą, że wycofuje się z udziału w wyborach. Przyczyna rezygnacji to właśnie brak wymaganej liczby podpisów popierających Wojciecha Groteckiego.

- W zasadzie mamy 3 tys. podpisów - mówi Piotr Lisiecki, prezes warmińsko-mazurskich struktur Unii Polityki Realnej. - Zbieraliśmy jednak te podpisy w środowisku studenckim, które jest naszym naturalnym zapleczem. Wczoraj jednak okazało się, że sporo podpisów złożyli studenci, który nie są zameldowani w Olsztynie, a tylko tacy mogą brać udział w tych wyborach. Kiedy zorientowaliśmy się, że mamy problem, zabraliśmy się ponownie za zbieranie podpisów. Jednak nie udało się. Nie chcąc trzymać komisji wyborczej w niepewności, powiadomiliśmy ją, że wycofujemy się z wyborów.

Około godz. 21. do Miejskiej Komisji Wyborczej zgłosili się przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców „Porozumienie Olsztyńskie”. Przynieśli ze sobą 3358 podpisów poparcia dla byłej posłanki SLD Danuty Ciborowskiej. „Porozumienie Olsztyńskie” to najbardziej „tajemniczy” z komitetów wyborczych. Nieoficjalnie mówi się, że komitet powołali starsi stażem działacze SLD, niezadowoleni ze wskazania Krzysztofa Kacprzyckiego jako kandydata tej partii w prezydenckich wyborach.

Teraz czas kampanii wyborczej. Najbliższy znany nam element kampanii to konwencja wyborcza Krzysztofa Krukowskiego zaplanowana na godz. 13.00 w niedzielę (25.01). Konwencja odbędzie się w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.