Kolejne spotkanie kameralne z nauką odbędzie się 22 stycznia, jak zwykle w czwartek, w restauracji „U Artystów”, na piętrze. Początek o godz. 17.00, koniec - wraz z wyjściem ostatniego uczestnika - czyli w godzinach raczej późniejszych.
- Motywem wiodącym spotkania będzie zagajenie prof. Aleksandra Bieleckiego „Co to jest nauka” - mówi prof. Stanisław Czachorowski, jeden z inicjatorów spotkań. - Ale tak jak za każdym razem, głównym celem naszej „kawiarni naukowej” jest spotkanie. Kierunek dyskusji zależy od uczestników i ich aktywności, ciekawości, zainteresowań, pomysłów. ******
A. Bielecki: „Czym jest nauka”
R E K L A M A
Nauka jest jednym ze sposobów poznawania rzeczywistości i kto wie, być może stałym atrybutem kreowania człowieczeństwa. Jest na pewno autonomicznym systemem niezwykle złożonym, który nie posiada jednej definicji. Jeśli tak jest to próba oddzielenia nauki od nienauki, wiedzy od niewiedzy jest bardzo trudna. Jednak nauka jest pewnego rodzaju fenomenem, który przejawia racjonalność. Ważnymi elementami naukowości są język i metoda.
Naczelną kategorią nauki jest poznanie, które jest procesem niezwykle złożonym. Poznanie jest warunkiem jego samookreślenia, autonomizacji, dzięki niemu człowiek przyswaja sobie otaczający go świat i próbuje odpowiedzieć na pytanie, o swoje miejsce w nim. Szczególną rolę w poznaniu „samego siebie” mają nauki empiryczne. Rozwój nauk przyrodniczych i humanistycznych stawia człowieka w roli podmiotu lub przedmiotu badań i zawsze przybliża go do zrozumienia, swojego miejsca i roli.
Zamierzeniem moim jest refleksja dotycząca snucia myśli na temat ludzkiego poznania, jego pojemności, niejasności, ale także jego przyjemności. Jeśli uda się przenieść czyjeś myśli w stan refleksji nad poznaniem czegokolwiek, to moje zamierzenia, co do komunikacji między nami zostaną spełnione.