Czy biografię europejskiego miasta można przedstawić bez użycia słów? Czy zjawiska społeczne, kulturowe, ekonomiczne można wyrazić gestem, ruchem? Okazuje się, że można. I udowadnia to działający przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie teatr ruchu Pantomima Olsztyńska. Dziś właśnie (20.01) zespół teatralny zaprezentował złożonej z uczniów olsztyńskich szkół średnich widowni przedpremierowe przedstawienie „Nazwać chwilowe na zawsze”.
-
Przedstawienie treściowo układa się w biografię miejsca-miasta w Europie, które staje się ojczyzną bądź sceną wydziedziczenia kolejnych formacji narodowych, społecznych, kulturowych, ekonomicznych - mówi Wiesław Piesak, reżyser wszystkich elementów spektaklu.
- W naszym przedstawieniu można doszukać się m.in. analogii treściowych do historii Olsztyna.Spektakl jest realizacją autorską Wiesława Piesiaka: własny scenariusz, muzyka, wizualizacje, projekty scenografii, kostiumów, choreografia i reżyseria.
-
Na razie eksperymentuję, sprawdzam - mówi twórca spektaklu.
- Mamy jeszcze dużo pracy nad ruchem, nad scenografią. W końcowej fazie procesu chcę jednak nawiązać współpracę z profesjonalnymi muzykami i plastykami. Na przykład chcę część muzyki przekształcić w brzmienia akustyczne. Liczę przy tym na współpracę z olsztyńskim kompozytorem Jarosławem Kordaczukiem.
Premierowy spektakl planowany jest na koniec tego roku. Do tego czasu trzeba nie tylko dopracować sztukę, ale również uzupełnić zespół aktorski.
-
W zespole jest kilkanaście osób w różnym wieku i różnej profesji, jedna osoba jest niesłysząca - wyjaśnia Wiesław Piesak. -
Szukamy jednak chętnych, którzy chcieliby wzmocnić nasz zespół. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do CEIiK-u!
Z D J Ę C I A