Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:50 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2009-01-19 17:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Zdążyć przed katastrofą

Olsztyn24
Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Jutro (20.01) w Sępopolu odbędzie się spotkanie dotyczące prac zabezpieczających na rzece Guber. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego znalazł 800 tys. zł na remont tamy, którą zniszczyła rzeka, by nie doszło do tragedii powodziowo-budowlanej.

- 23 listopada 2008 roku na rzece Guber w Sępopolu woda przerwała betonowy jaz, doszło do katastrofy budowlanej - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Woda uszkodziła środkową część betonowego stopnia na długości około 4 metrów, w wyniku czego powstała wyrwa. Nastąpiło także przesunięcie pozostałego korpusu stopnia w kierunku wody dolnej. Dodatkowo został uszkodzony betonowy filar przy upuście roboczym.

Okresowa roczna kontrola stanu technicznego stopnia betonowego i jazu żelbetonowego na rzece Guber w Sępopolu została przeprowadzona 28 października 2008 roku. Z protokołu pokontrolnego wynikało, że stan konstrukcji budowli nie budził zastrzeżeń. Rzeka wezbrała nagle i bardzo mocno, stąd katastrofa.

- Łączna wartość odbudowy wyniesie ponad 3 miliony złotych - mówi marszałek Jacek Protas. - Ponieważ uruchomianie rządowych środków finansowych może potrwać bardzo długo, podjęliśmy się zadania sfinansowania niezbędnych prac zabezpieczających. Ciągle jednak czekamy na decyzję z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie finansowania inwestycji, bo przeciwdziałanie klęskom żywiołowym leży w obowiązkach administracji rządowej.
R E K L A M A
Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie przystąpił do następujących prac zabezpieczających:
- wykonanie badań geologicznych podłoża gruntu
- opracowanie dokumentacji technicznej (projekt zabezpieczenia progu i koncepcja techniczna odbudowy progu)
- wykonanie prac zabezpieczających (wykonanie grodzi ziemnej z umocnieniami - na czas prowadzenia robót; wykonanie ścianek szczelnych).

Drugi etap prac - prace żelbetonowe i umocnieniowe - ma nastąpić w późniejszym terminie, po opracowaniu pełnego projektu, uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego i pozwolenia na budowę.

W spotkaniu weźmie udział Jarosław Słoma, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jarosław Sarnowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Jerzy Kański, dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.