Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie pierwszym urzędem administracji samorządowej w Polsce, który otrzyma certyfikat zgodności wdrożonego i utrzymywanego Systemu Zarządzania Jakością z nową normą ISO 9001:2008.
-
Jesteśmy dumni, że to właśnie nasz Urząd Marszałkowski będzie pionierem wprowadzania najwyższych norm w instytucjach samorządowych - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Uzyskanie najnowszej normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej obiektywnie pokazuje, że dbamy nie tylko o wzrost naszej konkurencyjności na rynku europejskim, ale i o poprawę zadowolenia klienta urzędu. W dniach 8-9 stycznia 2009 roku odbył się w Urzędzie Marszałkowskim tzw. audyt certyfikacyjny, czyli badanie mające na celu określenie stopnia spełnienia przez urząd wymagań dotyczących systemu zarządzania jakością.
Audyt certyfikacyjny obejmował bardzo szeroki obszar - kontrolowanych było 10 departamentów i biur spośród 23 komórek organizacyjnych objętych systemem zarządzania jakością - zaznacza marszałek Jacek Protas.
Dostosowanie funkcjonowania urzędu do standardów europejskich oznacza w praktyce wiele korzyści. Korzyści z zarządzania przez jakość odnoszą wszyscy: przedsiębiorstwa i organizacje - bo oferują produkty i usługi coraz wyższej jakości, dostawcy - bo mają sprawdzonych partnerów, a także pracownicy - bo jakość oznacza także dobrze zorganizowane miejsce pracy, satysfakcję z wykonywanego zajęcia i gwarancję sukcesu finansowego. Z jakości korzystamy także my, klienci, którzy w dobie wielkiej konkurencji możemy wybierać coraz lepsze produkty. Jakość to korzyść dla wszystkich - tłumaczy marszałek.
Normy jakości stosuje 700 tysięcy organizacji ze 100 krajów świata. Na Warmii i Mazurach takich organizacji jest 300.
- To oznacza, że znaleźliśmy się w rodzinie instytucji, które mogą się komunikować ze sobą w oparciu o jednolitą bazę wymogów, które narzuca norma ISO. Możemy także korzystać ze specjalistycznych szkoleń, konferencji itp. Poza samymi kwestiami proceduralnymi przekłada się to także na logistykę, infrastrukturę, jakość obiektów, łącza informatyczne. Z tego wszystkiego korzystamy na co dzień, choćby w tak skomplikowanej i ważnej dziedzinie, jak zdobywanie i podział funduszy strukturalnych - mówi Jacek Protas.
Normę ISO 9001: 2008 opublikowała 15 listopada 2008 r. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO). ISO 9001 jest obecnie używana przez prawie milion organizacji w 170 krajach.
Nowa norma ISO 9001: 2008 zastępuje ISO 9001: 2000. Nie zawiera ona wymagań dotyczących wyrobu (nie jest normą techniczną), tylko wymagania dotyczące systemu zarządzania. Wymagania te pozwalają na wdrożenie SZJ zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych, jak i w administracji publicznej.