Prezes Zarządu Głównego „Gladiatora”, Tadeusz Włodarczyk, przedstawił swoją organizację, działającą od pięciu lat. Ma już 648 członków i oddziały w kilku regionach, w tym w Olsztynie, a jego ostoją jest poliklinika MSWiA. Dlaczego ją powołano? Bo wraz z przedłużaniem się ludzkiego życia wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Choroba ta eliminuje z życia zbyt wielu mądrych i aktywnych mężczyzn tylko dlatego, że wstydzą się przyznać, że coś im szwankuje: mają kłopoty a to z oddawaniem moczu, a to z seksem. Zdaniem prezesa Włodarczyka, pora skończyć z fałszywym wstydem i udać się do urologa. Powinien to zrobić każdy mężczyzna po czterdziestce. Bo wtedy medycy mogą skutecznie pomóc i zapobiec rozwojowi chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza rakowi. Pytajcie lekarzy i nas, mamy specjalną infolinię i specjalistów, którzy podpowiedzą, co robić - zachęcał prezes.
To, że prostata się powiększy i będzie doskwierać, czeka każdego, powiedział inny prelegent dr med. Andrzej Radkowski z polikliniki MSWiA, który mówił o diagnostyce i leczeniu chorób prostaty, zachęcając do systematycznych badań PSA, czyli wykrycia we krwi poziomu antygenu sterczowego.
Wzrost wykrywalności raka stercza jest widoczny, ale im wcześniej się zdiagnozuje zagrożenie, tym większa gwarancja zapobieżenia rozwojowi raka. W przeciwnym razie przeniknie do kości i węzłów chłonnych i bardzo skróci nasze życie. Jedną z bezinwazyjnych metod leczenia jest radioterapia, która dysponuje już nowoczesnymi technikami.
Urolog Zbigniew Masłowski podkreślił, że łagodny przerost prostaty czeka każdego, taka jest cecha starzejących się mężczyzn - i nie jest to choroba, lecz przykra uciążliwość. Zwrócił uwagę na samoobserwację i wstępne badania ogólne, które pomogą w rozpoznaniu zaawansowania przerostu lub stanu chorobowego stercza. Usunięcie części lub całej prostaty, to radykalne chirurgiczne operacje, gwarantujące poprawę zdrowia. Niestety, rekonwalescencja i powracanie do sprawności seksualnej trwa dość długo.
„Europejski kodeks profilaktyki”, czyli wpływ właściwego trybu życia i odżywiania się (ruch, ograniczenie używek, jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie, unikanie nadmiernego słońca i radioaktywnych preparatów oraz szczepienia przeciw wirusowi wątroby typu B) omówiła Katarzyna Łagodzińska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynacyjnego MSWiA.
Z D J Ę C I A