Liczba osób powyżej 65. roku życia systematycznie wzrasta
Rusza program zatytułowany „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”. Inicjatorem przygotowania programu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Federacja Organizacji Socjalnych FOSa.
-
Według statystyk liczba ludności do 2050 roku będzie się zmniejszać, natomiast liczba ludności w wieku powyżej 65 lat wzrośnie w stosunku do 2005 roku o 60 proc. - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Potrzeba uruchomienia programu na rzecz ludzi starszych wynika z procesu starzenia się polskiego społeczeństwa, w tym również mieszkańców Warmii i Mazur, którego kierunek i dynamikę potwierdzają prognozy demograficzne. Program ma charakter interdyscyplinarny. Jego wdrażanie będzie wymagać współpracy administracji rządowej i samorządowej oraz wielu partnerów: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, instytucji oświaty, kultury i edukacji, jednostek służby zdrowia, instytucji kościelnych, organizacji społecznych, a także podmiotów zajmujących się aktywizacją zawodową i społeczną mieszkańców województwa. Od ich zaangażowania w dużej mierze będą zależeć efekty zaplanowanych działań.
-
Zależy nam, aby wskazać obszary problemowe, w jakich trzeba działać, aby poprawić w przyszłości warunki społeczno-ekonomiczne, w jakich żyją osoby starsze - mówi marszałek Jacek Protas.
- To ma być impuls do wdrażania trwałych, systemowych rozwiązań na rzecz seniorów z regionu Warmii i Mazur.
Obecnie co ósma osoba w wieku emerytalnym w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa. W 2010 roku będzie żyć w Polsce już około 25 proc. osób, które ukończyły 60 lat. Szczególnie dużą dynamikę demograficznego procesu starzenia się widać w dużych miastach. System opieki geriatrycznej w Polsce praktycznie nie istnieje - opieka nad przewlekle chorymi i niesamodzielnymi osobami starszymi opiera się na rodzinie, która nie może liczyć na wsparcie ze strony służb pomocy społecznej i innych instytucji działających w tym obszarze.
Program „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach” jest próbą kompleksowego ujęcia tych problemów w województwie. Zakres realizacji działań będzie uzależniony od wielkości środków finansowych Samorządu Województwa, samorządów powiatów i gmin, a także środków będących w dyspozycji organizacji pozarządowych. Inne źródła finansowania to fundusze europejskie, administracja publiczna organizacje i programy grantowe.