W ostatnim kwartale 2008 r. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie przeprowadził kontrole prawidłowości oznakowania i jakości handlowej produktów rolnictwa ekologicznego. Skontrolowano 6 placówek (w Olsztynie, Elblągu, Iławie i Olecku), w tym 4 sklepy specjalizujące się w obrocie artykułami niekonwencjonalnymi - ekologicznymi, dietetycznymi i innymi.
Terminem „żywność ekologiczna” określa się żywność, której sposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Rady EWG 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych i oznacza między innymi żywność produkowaną bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Jedynie produkty spełniające określone tam i w innych aktach prawnych wymogi mogą być określane mianem ekologicznych, posiadać odpowiednią nazwę, certyfikat, czy logo. W Polsce system certyfikacji w rolnictwie ekologicznym regulowany jest Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. Nr 93, poz. 898 ze zm.).
Odnośnie oznakowania sprawdzono 70 partii produktów, nie stwierdzając nieprawidłowości. Jest to znaczny postęp w stosunku do wyników przeprowadzonej w 2005 r. podobnej kontroli, kiedy to na rynku znajdowało się wiele produktów oznakowanych przedrostkami „bio” i „eko”;, mimo że nie były one artykułami ekologicznymi. Jak wykazała tegoroczna kontrola, skierowane wówczas do producentów działania informacyjne przyniosły oczekiwany efekt.
Pod względem jakości oferowanych artykułów zbadano laboratoryjnie 13 partii produktów ekologicznych. Nieprawidłowości stwierdzono jedynie w 1 partii soku warzywno-owocowego, w postaci niższej kwasowości w przeliczeniu na kwas cytrynowy. Nie wykazano obecności substancji słodzących i konserwujących.
Ilość rzeczywista kontrolowanych produktów nie różniła się od deklarowanej przez producenta na opakowaniu. W żadnym z kontrolowanych sklepów zastrzeżeń nie budziły także warunki przechowywania żywności ekologicznej.
Na 70 partii przebadanych produktów przekroczoną datę minimalnej trwałości stwierdzono jedynie w przypadku trzech partii herbatek ekologicznych (2 tyg. po terminie ważności).
Wybór produktów rolnictwa ekologicznego w sklepach naszego regionu jest niewielki. W skontrolowanych placówkach prowadzących handel artykułami żywnościowymi niekonwencjonalnymi, udział produktów rolnictwa ekologicznego wynosił od 20% do 35% oferty handlowej. Przeważa żywność dietetyczna, a w jednym przypadku modna ostatnio tzw. żywność dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur, tj. żywność, której produkcję oparto na tradycyjnych recepturach. Produkty ekologiczne, głównie z uwagi na ich cenę, zazwyczaj kilkakrotnie wyższą od ceny żywności konwencjonalnej, cieszą się ograniczonym zainteresowaniem konsumentów z województwa warmińsko-mazurskiego. Niewątpliwie jednak należy oczekiwać rozwoju tej branży w przyszłości.