Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:56 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-12-29 23:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Eskadra ma kłopoty

Olsztyn24
Ewolucja logotypu Białegostoku wg Eskadry (źródło:www.eskadra.com.pl)

Eskadra MarketPlace pracująca nad strategią promocji Olsztyna ma kłopoty. Nie dotyczą one Olsztyna, ale kto wie, jak potoczą się sprawy? A w tej kontrowersyjnej sprawie trzeba „dmuchać na zimne”.

Zajmująca się marketingiem terytorialnym krakowska agencja opracowała strategię promocji bliskiego nam Białegostoku, zatytułowaną „Wschodzący Białystok”. W ramach zlecenia agencja przygotowała nowe logo Białegostoku, mające symbolizować wschodzące słońce. Okazało się jednak, że zaproponowane przez Eskadrę logo jest prawie identyczne jak logo jednej z amerykańskich organizacji zrzeszających gejów, lesbijki i transseksualistów.

W Białymstoku zawrzało. Sprawa stała się głośna w całym kraju. Oburzeni białostocczanie żądają zerwania umowy z Eskadrą i ogłoszenia nowego przetargu na strategię promocji miasta.

Zarząd Eskadry w tej sprawie wydał oświadczenie następującej treści:
R E K L A M A
Grupa Eskadra oświadcza, że sugerowane w artykule Gazety.pl z dnia 26 grudnia 2008 r. podobieństwo znaku graficznego opracowanego dla Miasta Białystok ze znakiem graficznym używanym w przeszłości przez jedną z nowojorskich organizacji społecznych jest absolutnie przypadkowe i niezamierzone.

Motywy graficzne obecne w logotypie promocyjnym Białegostoku występują w wielu różnych znakach graficznych z różnych krajów świata, różnych firm lub instytucji. Najczęściej jest to symbolika związana z ideą wschodzącego słońca. Ta właśnie symbolika wschodzącego słońca znajduje się w logotypie promocyjnym Białegostoku, a nie ma jej w dawnym logotypie wspomnianej Organizacji nowojorskiej. Co więcej - w zależności od medium, które kontynuuje temat Gazety.pl porównywane są z logo Białegostoku RÓŻNE znaki wspomnianej organizacji nowojorskiej , np. nieaktualny w Gazecie.pl i aktualny w TVN 24. Dokonywanie porównań z nieaktualnym logotypem owej organizacji, w którym można się doszukać więcej podobieństw, w naszej opinii wynika z faktu że był to logotyp organizacji mniejszości seksualnych, co nadaje przekazom medialnym smaku niezdrowej sensacji.

Logo dla Białegostoku zostało zaprojektowane w oparciu o wcześniej zaakceptowaną strategię promocji miasta, tradycyjną kolorystykę i konkretne założenia, z góry wskazane agencji (np. motyw i symbolika wschodu słońca). Wybór takiej metafory siłą rzeczy powoduje, że łatwo jest znaleźć podobne projekty. Prace projektowe od pierwszego etapu oparte były na analogiach z wieloma symbolami wizualnymi znanymi np. z heraldyki.

W wielotygodniowym procesie projektowania znaku ewoluował on na oczach wielu osób zaangażowanych po stronie Klienta i Agencji, nie pozostawiając żadnych wątpliwości co do autorskiego charakteru projektu (patrz ilustracja prezentująca kolejne wersje projektu, uwzględniające kolejne uwagi i zmiany koncepcji). Pomimo możliwych, choć przypadkowych podobieństw - projekty są po prostu różne.

Pragniemy zwrócić uwagę, że pomiędzy oboma znakami występują liczne i zasadnicze różnice:

» w logo miasta występuje żółto-czerwona, tradycyjna dla Białegostoku kolorystyka - a nie tęczowe barwy w znaku organizacji z Nowego Jorku
» całkowicie odmienny jest kształt pośrodku znaku, w polskim odwzorowujący granice miasta Białegostoku,
» kluczowym elementem znaku Białegostoku jest motyw „wykrzykników” - zupełnie nie występujący w porównywanym projekcie.
» zasadnicza jest też ilość promieni w obu znakach - w jednym projekcie jest ich 40, w drugim... tylko 19 oraz wyraźne odstępy pomiędzy nimi.

Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę, że tego rodzaju sytuacji związanych z przypadkowym podobieństwem znaków, koncepcji czy motywów występuje w świecie grafiki niezwykle dużo. Istnieją setki przykładów, gdy niezależnie od siebie pracujący graficy w różnych częściach świata dochodzą do podobnych koncepcji kształtu i kolorystyki. O tego typu podobieństwa w szczególności łatwo w przypadku logotypów, wobec których istnieje wymóg prostoty i ograniczonych środków wyrazu lub form graficznych. Załączamy kilka przykładów takich podobieństw.

W naszej opinii dyskusja w mediach nad porównaniem obu znaków - jak wspomniano - w dużym stopniu wynika z faktu, iż podobieństwa występują akurat w odniesieniu do znaku Organizacji mniejszości seksualnych. Ubolewamy nad tym, że takie konteksty wciąż budzą tego rodzaju niezdrowe emocje.

Grupa ESKADRA pozostaje do dyspozycji Miasta Białystok, całkowicie biorąc na siebie odpowiedzialność za swoje projekty. W razie takiej potrzeby ze strony Miasta, agencja gotowa jest podjąć się wprowadzenia modyfikacji do projektu logotypu, choć nie uznajemy jednak takich działań za konieczne.


Nam pozostaje czekać na propozycje Eskadry i liczyć, że nie staniemy się obiektem drwin, nawet jeżeli ich przyczyna będzie niezamierzona.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.