Osiem komitetów wyborczych zarejestrowało swój udział w przedterminowych wyborach Prezydenta Olsztyna. Wszystko wskazuje na to, że nie ma wśród nich komitetu, który popierałby byłego prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego, chociaż w polityce niczego nie można w stu procentach wykluczyć.
Termin rejestracji komitetów wyborczych upłynął dziś (29.12) o godz. 16.15. Do tego czasu w olsztyńskiej Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowały się następujące komitety (wg. kolejności rejestracji):
1. Komitet Wyborczy Wyborców Bogusława Rogalskiego,
2. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP,
3. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
4. Komitet Wyborczy Wyborców „Olsztyn Tani i Bezpieczny”,
5. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej,
6. Komitet Wyborczy Wyborców „Ponad Podziałami”,
7. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe,
8. Komitet Wyborczy Wyborców „Porozumienie Olsztyńskie”.
Jak powiedział nam Wiesław Nałęcz z klubu radnych „Ponad Podziałami” komitet wyborczy „Ponad Podziałami” został zarejestrowany przez radnych należących do wspomnianego klubu oraz Rady Osiedli w celu popierania Piotra Grzymowicza. -
To nie przeszkadza, że Piotr Grzymowicz być może będzie również kandydatem PSL - mówi Nałęcz. -
My również będziemy jego popierać.
Początkowo mgiełką tajemnicy otoczony był komitet „Porozumienie Olsztyńskie”. Okazuje się jednak, że to komitet składający się w ważnych kiedyś postaci olsztyńskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, takich jak Danuta Ciborowska, czy Zbigniew Karpowicz. A więc szykuje się konfrontacja „starych” i „młodych” w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bo oficjalnym kandydatem SLD w wyborach jest przedstawiciel młodego pokolenia w tej partii Krzysztof Kacprzycki. Na razie nie udało nam się ustalić, kto będzie kandydował w wyborach z poparciem „Porozumienia Olsztyńskiego”.
Prawie pewny jest start w wyborach prezydenckich europarlamentarzysty Bogusława Rogalskiego, związanego z Unią Polityki Realnej Wojciecha Groteckiego (Olsztyn Tani i Bezpieczny) i Piotra Grzymowicza (PSL). Tajemnicą pozostają kandydaci PiS, PO, no i „Porozumienia Olsztyńskiego”.
- Nie wybraliśmy jeszcze kandydata - powiedział nam dzisiaj Grzegorz Smoliński, przewodniczący klubu radnych PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta. -
Decyzję podejmiemy w najbliższych dniach, ale dokładnie kiedy, nie jestem w stanie powiedzieć.Na nadmiar kandydatów „narzeka” Platforma Obywatelska. Wśród mocnych pretendentów wymienia się m.in. Tomasza Głażewskiego i Annę Wasilewską. Ale jest też „czarny koń”. Znamy jego nazwisko, ale zobowiązaliśmy się go jeszcze dzisiaj nie ujawniać. Podamy jedynie, że jest pracownikiem naukowym, ale również praktykiem w gospodarce, uważanym za dobrego menagera. Obecnie przewodzi dwóm radom nadzorczym w Olsztynie. Coś jest na rzeczy, bowiem zapytany dziś o tę kandydaturę marszałek Jacek Protas odpowiedział:
- Nie potwierdzam i nie zaprzeczam.Jak stwierdził marszałek, decyzja o wyborze kandydata należy do Rady Miejskiej Platformy Obywatelskiej, która w tej sprawie zbierze się dziś lub jutro. Kandydat miejskich struktur PO na prezydenta nie musi być uzgodniony z partyjnymi władzami wyższego szczebla, ale zarówno zarząd wojewódzki, jak i zarząd krajowy PO uchwałę organizacji miejskiej może uchylić.
Komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie kandydatów do 23 stycznia. Zgłoszenie musi być poparte listą 3 tys. podpisów wyborców.
Wybory odbędą się w niedzielę, 15 lutego. Obserwatorzy polityczni prognozują, że będzie druga tura, do której przejdzie dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Druga tura powinna odbyć się dwa tygodnie później, tj. 1 marca 2009 r. Zaraz potem zarządzone zostaną wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2009 r.