Spotkanie z czytelnikami w WSP TWP (fot. M J Pantakowie) |
Więcej zdjęć »
Olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jest jedną z najstarszych organizacji w mieście, bo istnieje od 1950 roku. Liczba jego członków stale się zmienia, ale ostatnio osiągnęła rekordową wielkość - 62 osoby. Są to dziennikarze głównie prasy i radia, nieliczni z telewizji i internetu, z różnych redakcji w województwie. Całkiem pokaźną grupę stanowią emeryci, lecz ciągle aktywni zawodowo, są też naukowcy i publicyści nie związani z żadną redakcją.
Cechą oddziału nie jest zamykanie się we własnym gronie, wszak dziennikarze pracują dla innych i chcą mieć kontakt ze słuchaczami i czytelnikami. Dlatego oddział podejmuje inicjatywy oparte na formule otwartych spotkań i dyskusji, do których może włączyć się każdy. Odbywają się one co miesiąc (z przerwą na wakacje) w Klubie Środowisk Twórczych przy ul. Nowowiejskiego.
Oddział nawiązał kilka lat temu ścisłą współpracę z Radą Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn (jego przedstawiciel wchodzi w skład prezydium), dzięki czemu środowisko pozarządowe uzyskało możliwość szerszej prezentacji w biuletynie oddziału „Bez Wierszówki” oraz podczas wspomnianych spotkań. Zaowocowało to także projektem „Prezentacje dobrych praktyk - inicjatywy środowiska pozarządowego” polegającym na przedstawieniu mieszkańcom Olsztyna efektów konkursu „Godni Naśladowania”, czyli inicjatyw kulturalnych lokalnych społeczności z różnych zakątków regionu. Służyły temu cykliczne publikacje w miesięczniku „BW” i spotkania prezentujące laureatów konkursu: Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie „Mukszta”, elbląskiego funduszu Dzieci Niepełnosprawnych „Słonik”. Publikacje o inicjatywach samorządu powiatu ostródzkiego (monitoring karty współpracy z organizacjami pozarządowymi) oraz Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa (popularyzacja alternatywnych form edukacji przedszkolnej). W sumie poświęcono tej tematyce 6 wydań miesięcznika „Bez Wierszówki” adresowanego do 50 mediów lokalnych, samorządów: miasta i województwa oraz kilkuset organizacji pozarządowych.
W projekcie uczestniczyło ponad 60 osób (spotkania z laureatami konkursu). Dołączając do tego odbiorców materiałów w wydaniach „Bez Wierszówki” projekt dotarł bezpośrednio do ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych Olsztyna, pośrednio (dzięki przekazom radiowym i telewizyjnym) do kilkuset organizacji.
Relacje ze spotkań są dostępne na stronach internetowych SDP (www.sdp.pl/olsztyn) oraz na stronie organizacji pozarządowych regionu (www.wim.ngp.pl). Ukazywały się również w prasie lokalnej, radiu i telewizji.
Z innych inicjatyw należy wymienić wydawanie książek, np. „Limeryków Dziennikarskich” Andrzeja Z. Brzozowskiego, reportaży „Na ścieżkach Kłobuka” Leszka Strycharskiego, czy „Świat bliski, znajomy?” Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak. Ta ostatnia uzyskała znaczny rozgłos i zaowocowała cyklem spotkań z czytelnikami, m.in. w MOK i Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (wspólnie z Markiem Sokołowskim, także członkiem SDP, nt. książki pod jego redakcją „Ryszard Kapuściński. Próba Portretu” oraz Małgorzatą Dankowską-Kosman, autorką badań „Media i ich odbiorcy. Międzypokoleniowe różnice w odbiorze”).
Zarząd oddziału tworzą: prezes Joanna Wańkowska-Sobiesiak, wiceprezes Jan Dąbrowski, sekretarz Tamara Jesionowska, skarbnik Zbigniew Wytrążek, członek Elżbieta Cieśniarska.
Z D J Ę C I A