Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:05 03 lutego 2025 Imieniny: Błażeja, Oskara
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
red. | 2008-12-19 18:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Ślubowanie strażników granicznych

Olsztyn24
Kętrzyńskie ślubowanie (fot. WMOSG) | Więcej zdjęć »

Praca. Rozwój. Stabilizacja. To hasła, którymi Straż Graniczna stara się zachęcić młodych ludzi do podejmowania służby w tej formacji. Hasła chyba trafione, bo chętnych do przywdziania zielonego munduru jest sporo. Dzisiaj w szeregi funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie wstąpiło 45 osób.

Ten rok jest rekordowym pod kątem rekrutacji w WMOSG. Bilans tegoroczny to 146 nowych funkcjonariuszy! Dla porównania w roku ubiegłym przyjęto niespełna 30 osób.

Praca w Straży Granicznej to przede wszystkim stabilizacja oraz pewna praca. Nie bez znaczenia są też zarobki. Tegoroczne podwyżki płac zwiększyły liczbę kandydatów na funkcjonariuszy. Na młodych ludzi, którzy przejdą pomyślnie proces rekrutacji czeka kilkumiesięczne szkolenie w jednym z ośrodków szkolnych SG, a potem prawie 2000 zł „na rękę”, oraz otwarta droga do kariery.

- W WMOSG służy obecnie około 1100 funkcjonariuszy, ale potrzeba jeszcze 500! - mówi ppor. SG Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy WMOSG w Kętrzynie. - Ta liczba plasuje nas w czołówce największych pracodawców regionu. Biorąc pod uwagę plany uruchomienia nowego przejścia granicznego w Grzechotkach, liczba funkcjonariuszy w Warmińsko-Mazurskim Oddziale jeszcze wzrośnie. Jest to szansa dla młodych, wykształconych ludzi, którzy sprostają trudnym warunkom, na ciekawą i satysfakcjonującą pracę.
R E K L A M A
Dzisiaj na kętrzyńskim zamku ślubowanie złożyło 28 mężczyzn i 17 kobiet. Najmłodsi ślubujący to 22 letni obywatele RP, mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Nowi funkcjonariusze zasilą placówki m.in. w Bezledach, Gołdapi i Braniewie.

Aby dołączyć do funkcjonariuszy Straży Granicznej należy mieć minimum średnie wykształcenie. W grupie ślubujących tylko 18 osób ma średnie wykształcenie, pozostali legitymują się wykształceniem wyższym.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

- posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
- o nieposzlakowanej opinii,
- niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca w pełni z praw publicznych,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacji uzbrojonej,
- gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
- która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG,
- która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat, z zastrzeżeniem w stosunku do osób określonych w art. 61 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 z późn. zm.).

W dzisiejszej uroczystości udział wzięły również rodziny ślubujących oraz kadra kierownicza Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dodatkowym akcentem dzisiejszych uroczystości było wręczenie „Złotego Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej”, który nadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji płk SG Markowi Obrębskiemu, zastępcy komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.