W 1958 roku w statucie Polskiego Czerwonego Krzyża umieszczono zapis: „Polski Czerwony Krzyż w poczuciu odpowiedzialności i powinności podjął się trudu propagowania krwiodawstwa i werbunku dawców krwi”. W pięćdziesiątą rocznicę tej deklaracji, w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się rocznicowa uroczystość. Wśród gości PCK-owców znaleźli się m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Julian Osiecki, wicewojewoda Jan Maścianica, wicemarszałek Jolanta Szulc i pełniący funkcje prezydenta Olsztyna Tomasz Głażewski. Na widowni sali konferencyjnej zasiadło też kilkudziesięciu honorowych dawców krwi, dla których przygotowano ponad 90 wyróżnień.
Gości uroczystości i honorowych dawców krwi przywitał Bohdan Michniewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie, zaś okolicznościowy referat wygłosił Andrzej Karski, dyrektor tegoż zarządu.
- Rok 1958 należy traktować jako czas rozpoczęcia przez PCK działalności propagującej ideę honorowego krwiodawstwa - mówił Andrzej Karski. -
Wówczas tylko 2 % krwi pochodziło od dawców honorowych, przeważała krew płatna i rodzinna. Obecnie 99 % krwi oddają honorowi dawcy.Pierwsze kluby HDK utworzone zostały w 1961 roku, a na Warmii i Mazurach pierwszy był klub HDK Warfama Dobre Miasto. Rozkwit klubów HDK nastąpił w latach siedemdziesiątych. Odbywały się wówczas także konkursy pozyskania krwi w wiejskich placówkach służby zdrowia, będące powodem tworzenia kolejnych klubów w gminach. W tym okresie powstały m.in. kluby HDK w OZOS-Stomil, PKP w Olsztynie, Iławie, Elblągu i Ełku, w Zamech-u Elbląg. Liczne były też kluby wiejskie. Aktualnie w regionie działają 64 kluby HDK, zrzeszające ponad 8 tys. dawców systematycznie oddających krew.
Rocznicowe uroczystości w regionie trwały od 21 listopada br. Takowe odbyły się Morągu, Nidzicy, Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim, Kętrzynie, Ełku, Ostródzie, Elblągu, Iławie, Szczytnie i Bartoszycach, a także uroczyste spotkania klubowe w tym w Gołdapi, Piszu, Michelin S.A i MPK Olsztyn.
W 2008 roku za zasługi w upowszechnianiu idei honorowego krwiodawstwa przyznano 8 Krzyży Zasługi, 28 odznak Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu, 16 honorowych odznak PCK i 700 honorowych tytułów Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
Również dzisiejsza uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień najbardziej zasłużonym krwiodawcom. Jak już wspomnieliśmy, różnych wyróżnień przygotowano ponad 90. Najważniejsze z nich, Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali:
- Jerzy Dziwanowski ze Szczytna (oddał 38 litrów krwi),
- Adam Lewandowski z Nowego Miasta Lubawskiego (oddał 48 litrów krwi).
Kolejne odznaczenia, odznaki Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony Dla Zdrowia Narodu odebrali:
- Roman Broniszewski z Ornety,
- Ryszard Gidziński ze Szczytna,
- Marta Marschall z Olsztyna,
- Zbigniew Laskowski z Olsztyna,
- Ryszard Osiak z Ornety,
- Justyn Waraksa z Ornety,
- Janusz Wołosz z Olsztyna.
Do znaczących wyróżnień należały też odznaki honorowe Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którymi wyróżnieni zostali:
- Andrzej Hendler z Bartoszyc,
- Stanisław Makowski z Ostródy,
- Bohdan Michniewicz z Olsztyna,
- Henryk Pędzich z Mrągowa,
- Bogdan Ulatowski z Działdowa
- Andrzej Karski z Olsztyna.
Z D J Ę C I A