Tydzień temu Tomasz Głażewski, pełniący obowiązki prezydenta Olsztyna, zapowiedział przesunięcie inwestycji drogowych z Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni do Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Dzisiaj (11.12), podczas „spotkania prasowego” komisarz Olsztyna zapowiedział dalsze zmiany organizacyjne dotykające tej miejskiej jednostki organizacyjnej.
Z dniem 1 stycznia 2009 r. z zakresu działania MZDMiZ wyłączone zostaną także sprawy dotyczące utrzymania miejskiej zieleni. Zadania te przejmie nowoutworzony referat ds. zieleni miejskiej w wydziale ochrony środowiska Urzędu Miasta. Wraz z zadaniami do wydziału ochrony środowiska przejdzie czterech pracowników MZDMiZ. Dołączy do nich jeszcze jeden pracownik wydziału, stąd też nowy referat liczył będzie pięciu pracowników. Wraz z zadaniami i pracownikami do ratuszowego wydziału przejdą środki na utrzymanie zieleni miejskiej, a według projektu budżetu na 2009 rok jest to 3,8 mln złotych.
Zmiany organizacyjne implikują zmiany formalne. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zmian w statucie MZDMiZ. Zmieni się m.in. nazwa spółki na Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Jak twierdzi Tomasz Głażewski, nie wszystkim radnym podobają się zmiany, ale jest przekonany, że przedstawione radnym propozycje uzyskają większość w głosowaniu.
Konieczna będzie również zmiana regulaminu Urzędu Miasta, w którym nie tylko pojawią się nowe zadania wydziału ochrony środowiska, ale w którym również znajdzie się nowa nazwa tej komórki organizacyjnej: wydział ochrony środowiska i zieleni.
Zdaniem Tomasza Głażewskiego, proponowane zmiany w zakresie zarządzania zielenią miejską nie są efektem nieradzenia sobie z problemem przez MZDMiZ, a nowym spojrzeniem na zieleń miejską.
-
Zapowiedzi zmian były już prawie rok temu - mówił Głażewski. -
Zieleń w strukturze Zarządu Dróg była swoistym dodatkiem do ich zadań, bo ważniejsze były drogi i chodniki. Zieleń znajdowała się trochę niżej w hierarchii zadań. My przywiązujemy inną wagę do opieki nad zielenią, bo to ma być taka wizytówka Olsztyna. Konieczne było zupełnie inne zlokalizowanie tematu zieleni.Zieleń, a konkretnie zielone światła sygnalizatorów ulicznych, była też motywem przewodnim drugiego z głównych tematów spotkania prasowego. Jak stwierdził Tomasz Głażewski, Miejska Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pozytywnie oceniła wyłączanie sygnalizacji świetlnych na niektórych skrzyżowaniach w czasie małego natężenia ruchu drogowego. Od trzech miesięcy w nocy wyłączane są światła na 18. skrzyżowaniach w mieście.
- Policja nie stwierdziła żadnych negatywnych skutków wyłączania sygnalizacji - powiedział Tomasz Głażewski. -
W związku z tym na następnych 11. skrzyżowaniach skrócimy czas pracy sygnalizacji. Po trzech miesiącach ocenimy efekt i przyjmiemy kolejne rozwiązania. Jak stwierdził Głażewski, będzie sprzeciwiał się instalacji kolejnych sygnalizacji świetlnych na olsztyńskich ulicach, a każdy nowy wniosek o instalację sygnalizacji będzie musiał uzyskać akceptację ratuszowych urzędników.
Pytany o termin wyborów prezydenckich oraz o własny udział w wyborach, Tomasz Głażewski odpowiedział: -
Termin wyborów ustala Państwowa Komisja Wyborcza. Platforma wystawi swojego kandydata w styczniu. Na tym etapie nie wiadomo, kto będzie kandydatem.
Z D J Ę C I A