Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:29 07 listopada 2024 Imieniny: Antoniego, Engelberta
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wiadomości z Warmii i Mazur
MK | 2008-12-10 21:07 | Rozmiar tekstu: A A A
Zakład segregacji odpadów w Rudnie oddany

Dzieło 19 samorządów

Olsztyn24
Zakład w Rudnie w całej krasie (fot. MK) | Więcej zdjęć »

Takiego sukcesu może pozazdrościć samorząd Olsztyna, a także wiele innych miast i gmin w województwie. Bo Związkowi Gmin „Czyste Środowisko” nie tylko udało się utrzymać w jedności 19 samorządów, ale doprowadzić dzieło do końca.

Tym dziełem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie koło Ostródy, oddany w środę (10 grudnia) z licznym udziałem delegacji gmin i miast partycypujących w inwestycji, wykonawców i przedstawicieli instytucji ekologicznych, które budowę zakładu wsparły finansowo, głównie EkoFundusz.

Jak mówił Gustaw Marek Brzezin, wójt gminy Ostróda i jednocześnie prezes Związku Gmin Regionu „Czyste Środowisko”, zakład rozwiązuje problem odpadów komunalnych w trzech powiatach, a jego zasięg obejmuje 220 tys. mieszkańców.

Związek powstawał w bólu już przed 13 laty, bywały momenty, gdy wydawało się, że się rozpadnie, a zamiast jednego będą działać obok siebie dwa takie organizmy. Z kolei np. gmina Dąbrówno miała przejść do trzeciego związku - działdowskiego.
R E K L A M A
Jak udało się doprowadzić do tego, że w związku jest dziś 19 samorządów, pewnie pozostanie tajemnicą uczestników tego przedsięwzięcia. Na pewno ważny był cel i nieuchronność inwestycji, zwłaszcza że wysypisko w Rudnie i inne w okolicy kończą swój żywot zgodnie z dyrektywami UE.

Ostatecznie do celu doszły samorządy: miasta i gminy Ostróda, miasta i gminy Iława, miasta i gminy Nowe Miasto Lubawskie, Morąga, Olsztynka, Dąbrówna, Grunwaldu, Lubawy, Łukty, Jonkowa, Miłakowa, Zalewa, Kurzętnika, Miłomłyna, Małdyt i Godkowa z pow. elbląskiego.

Koszt inwestycji to 25 mln zł. Będą tam dowożone śmieci z obszaru objętego działaniem związku, ale także na zasadach komercyjnych (a więc drożej) z innych rejonów. W zakładzie śmieci będą segregowane i prasowane, a potem sprzedawane.

Jak mówi Tadeusz Ratyński, I wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakłady tego typu muszą powstać także w innych częściach regionu, w tym w Olsztynie i okolicy. Takie są wymagania naszych czasów i od tego nie uciekniemy.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.