13 grudnia 1981 roku, na mocy podjętej nie jednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r. na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny. Uchwałę Rady Państwa została podjęta na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy państwowej.
Według oficjalnych komunikatów ówczesnej władzy partyjno-państwowej, powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach i reglamentacja większości dóbr, w tym również żywności oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.
Rzeczywistymi powodami były jednak obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w sprawie formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.
W 27. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w sobotę 13 grudnia, Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” organizuje w Olsztynie uroczystość patriotyczną. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.45 pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności. W programie przewidziano wystąpienia okolicznościowe, występy artystyczne oraz składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Liturgii przewodniczył będzie ks. metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Początek mszy o godz. 18.00.
Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” zaprosił do udziału w rocznicowych uroczystościach najważniejsze osoby w województwie i Olsztynie.