W drewnianym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Rychnowie (gm. Grunwald) odbędzie się uroczysty odbiór instalacji przeciwpożarowej - pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim, samoczynny system instalacji przeciwpożarowej typu „FOG”.
Na to, by ocalić przed ewentualną zagładą cenny zabytek złożyła się dobra współpraca Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej. Wspólnymi siłami pozyskano 202 tys. zł na zakup i zainstalowanie w kościele systemu „FOG” pozwalającego na samoczynne wykrycie i gaszenie pożaru. Ponad 161 tys. zł pochodzi z rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, resztę pieniędzy wyłożyli na ten cel: Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków, Wójt Gminy Gietrzwałd i Starosta Powiatu Ostródzkiego.
Uroczysty odbiór instalacji przeciwpożarowej jest okazją do wręczenia srebrnych odznak „Za opiekę nad zabytkami” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowani nimi zostali: Marek Skolimowski, straszy inspektor ochrony zabytków i Sławomir Adamkowicz, chorąży Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
System „FOG” zainstalowała krakowska firma SUPO-Cerber, która wyspecjalizowała się w zabezpieczaniu drewnianych obiektów w południowej Polsce. Nowoczesne czujniki pozwalają na błyskawiczne wykrycia źródła ognia, a za pomocą pomp zebrana w specjalnym zbiorniku woda „przerabiana” jest na mgłę gaszącą pożar. Mgła ma tę wielką zaletę, że nie uszkadza, tak jak strumień wody, cennych przedmiotów.
W walce z ogniem najważniejszy jest czas, doświadczenia dowiodły, że jeżeli w ciągu 20 minut nie zostanie podjęta akcja gaszenia z drewnianego kościoła zostają tylko zgliszcza. Taki los spotkał wiele drewnianych kościołów na południu kraju.
Drewniany kościołek w Rychnowie, zbudowany w 1713 r. jest jednym z dziesięciu drewnianych budowli sakralnych na Warmii i Mazurach (na południu kraju drewnianych kościołów jest 250). Strop kościoła ozdobiony polichromią, przedstawiającą scenę grzechu pierworodnego na tle fantastycznego krajobrazu ze zwierzętami. Na ścianach bocznych postacie 11 Apostołów (bez św. Piotra) i portret Marcina Lutra (za ołtarzem). W ołtarzu tryptyk późnogotycki (1517) z rzeźbą koronowania. Replikę kościółka można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.