Według chińskiej medycyny, która ma licznych zwolenników na całym niemal świecie, tajemnica zdrowia tkwi w równowadze pomiędzy energią zewnętrzną, a tą która krąży w organizmie. Chorujemy, według tej teorii, jeśli przepływ tej energii jest zakłócony przez stres lub nieodpowiedni tryb życia.
Gromadzeniu energii i przywracaniu harmonii służą ćwiczenia Qigong. Pierwsze informacje o tej sztuce pochodzą sprzed około 5 tysięcy lat z „Pierwszej Księgi Żółtego Cesarza”, podręcznika tradycyjnej medycyny chińskiej. W Chinach istnieje obecnie około 40 odmian tej metody. Za najpopularniejszą uważany jest styl „lecącego żurawia”.
Qigong można uprawiać w domu, ale prawidłowe opracowanie ćwiczeń wymaga kontaktu z nauczycielem. W tym celu organizuje się specjalne kursy i obozy.
Kto uprawia Qigong? Osoby zdrowe lub chore, które chcą poprawić jakość swojego życia. Dzięki tym ćwiczeniom mamy szanse stać się zdrowsi i spokojniejsi.
Podczas ćwiczeń, uspokajając się, doprowadzamy do rozjaśnienia umysłu. Potrafimy lepiej i pełniej rozumieć i odbierać otaczający nas świat.
Qigong to nie tylko gimnastyka, ale również sposób myślenia. Nie jest związany z żadną religią, co nie przeszkadza jednakże poprzez ćwiczenia każdemu łączyć się ze swoim Bogiem.
Warto pomyśleć o zaletach tej sztuki zwłaszcza, że Qigong zawitał również do Polski.