Uroczystą sesją Rady Powiatu Olsztyńskiego uczczono dziś (28.11) 10-lecie samorządu powiatowego w Polsce. Z okazji jubileuszu na sesję zaproszono licznych gości, m. in. radnych minionych kadencji, przedstawicieli samorządu Olsztyna i województwa oraz burmistrzów i wójtów gmin z terenu powiatu.
Wśród gości znaleźli się m.in. wywodzący się ze olsztyńskiego Starostwa wicewojewoda Jan Maścianica i wicemarszałek Urszula Pasławska, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, przewodniczący Rady Miasta Olsztyn Zbigniew Dąbkowski i pełniący obowiązki prezydenta Olsztyna Tomasz Głażewski. Przybyli też dotychczasowi przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Niepsuj i Tomasz Plawgo, a także poprzedni starosta Adam Sierzputowski.
Sprawozdanie z 10-letniego funkcjonowania samorządu w powiecie olsztyńskim złożył Mirosław Pampuch. O pracy w starostwie wspominali też w swoich wystąpieniach wicewojewoda Jan Maścianica, wicemarszałek Urszula Pasławska i były starosta Adam Sierzputowski. Urodzinowe życzenia władzom i pracownikom powiatu złożyli m.in. abp Wojciech Ziemba, komisarz Olsztyna Tomasz Głażewski, burmistrz Barczewa Lech Nitkowski oraz wójt gminy Purda Jerzy Laskowski.
Podczas sesji obecny starosta Mirosław Pampuch został wyróżniony przez starostę mrągowskiego Dominika Tarnowskiego okolicznościowym medalem wybitym z okazji 190 lat tradycji samorządu powiatowego na Ziemi Mrągowskiej.
Atrakcją sesji był występ wokalny ks. Zbigniewa Stępniaka, proboszcza parafii Ramsowo, który w tym roku zorganizował I edycję cyklu Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej Warmia gaudet et cantat - Ramsowo 2008. Ksiądz proboszcz wykonał znane pieśni i arie z oper i operetek, w tym ze „Strasznego Dworu” i „Skrzypka na dachu”.
Starosta Mirosław Pampuch wręczył też statuetki „Łyny - Królewny Warmińskiej”. Statuetkami uhonorowano: Stanisława Niepsuja, Władysława Katarzyńskiego, Annę Radziwinowicz i Annę Rybińską.
Stanisław Niepsuj to przewodniczący pierwszej, 40-osobowej Rady Powiatu Olsztyńskiego i „pierwsza twarz” Powiatu Olsztyńskiego. Żartobliwą błyskotliwością dowiódł, że dystans do spraw wzniosłych może być cnotą. Przewodniczący idealny - z klasą i finezją potrafił zaprowadzić merytoryczny ład w ferworze najgorętszej potyczki. Echo jego talentu koncyliacyjnego pobrzmiewa w kulturze debaty i pracy powiatu do dziś. Najbardziej utalentowany wokalista wśród lekarzy, najlepszy lekarz wśród wokalistów.
Władysław Katarzyński jest dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej”. Satyryk i poeta. Zakładając, że to media kreują istnienie powiatu w świadomości społecznej, to ten bodaj najbardziej zapracowany dziennikarz tygodnika „Nasza Warmia” ma na tym polu niezaprzeczalne zasługi. Deszcz czy słota - przemierza wsie i miasteczka, a potem pisze o dużych problemach małych społeczności. Powiat zna, jak własną kieszeń - obfitujących w pomysły ludzi i obfitujące w runo leśne polanki. Jeśli służbowe auto zawiedzie, rusza w teren busikiem. Wnikliwy obserwator, surowy krytyk, słowem - Kronikarz Powiatu. A wszystko to z miłości. Do Warmii.
Anna Radziwinowicz to „cichy bohater” powiatu. Symbol pracy i poświęcenia. Przez lata, jakby przewidując reformę powiatową, zbierała doświadczenia w różnych instytucjach samorządowych. W 1999 roku przeszła do nowo utworzonego starostwa powiatowego. Wdrożyła taki system obsługi Rady i Zarządu Powiatu, że do dziś rola radnego w powiecie olsztyńskim uchodzi za przyjemność. Surowy nauczyciel młodych kadr.
Anna Rybińska - animatorka kontaktów partnerskich z powiatem Osnabrück. Jej polski temperament, osobisty czar i wielkie serce w parze z iście niemieckim profesjonalizmem stały się narzędziem, którym oba nasze powiaty rozmontowały polsko-niemiecki szlaban na długo przed wejściem Polski do strefy Schengen.
Odnotować trzeba też przekazane Andrzejowi Sassynowi przez starostę Mirosława Pampucha życzenia z okazji 75. urodzin prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie. Starostwo Powiatowe bardzo zaangażowało się w rozwijanie kontaktów z Węgrami, które zainicjował Andrzej Sassyn.
Na zakończenie sesji jej uczestnicy pozowali do „rodzinnego” zdjęcia. Potem był czas na rozmowy i wspomnienia przy poczęstunku przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół w Olsztynku.
Z D J Ę C I A