Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie przeprowadził w III kwartale br. kontrole jakości i prawidłowości oznakowania soków i napojów bezalkoholowych oraz wód w 16. placówkach handlowych, w tym, w 7 hurtowniach, 6 mniejszych placówkach i w trzech sklepach wielkopowierzchniowych.
Łącznie skontrolowano 135 partii napojów bezalkoholowych, z czego w wyniku dokonanych ocen organoleptycznych, analiz laboratoryjnych oraz sprawdzenia zgodności oznakowania opakowań jednostkowych z obowiązującymi przepisami zakwestionowano 9 partii.
Odnośnie jakości oferowanych do sprzedaży napojów skontrolowano wyroby 16. producentów, w tym czterech z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Ze względu na niewłaściwą jakość zakwestionowano 5 z 33. partii badanych napojów, co stanowi 15 %. Nieprawidłowości dotyczyły 4. partii napojów gazowanych, w których stwierdzono zaniżoną kwasowość w przeliczeniu na kwas cytrynowy (we wszystkich 4 przypadkach). Dodatkowo w dwóch partiach przekroczone zostały dopuszczalne zawartości substancji dodatkowych. Ponadto zakwestionowano jedną partię nektaru ze względu na obniżony ekstrakt ogólny.
W porównaniu do kontroli przeprowadzonych w roku poprzednim, ustalenia potwierdziły niewłaściwą jakość napojów gazowanych. Ogółem odsetek zakwestionowanych produktów (15%) jest jednak o ponad połowę mniejszy niż w roku ubiegłym.
W zakresie prawidłowości oznakowania sprawdzono 135. partii napojów bezalkoholowych, z czego zakwestionowano 4 partie. W dwóch przypadkach producent umieścił na etykiecie informację o treści: „bez dodatku cukru” podając jednocześnie w składzie surowcowym cukier, którego obecność potwierdziły także badania laboratoryjne. Dwie partie zakwestionowano ze względu na brak napisu o treści: „zawiera źródło fenyloalaniny”.
Kontrola nie wykazała wprowadzania klientów w błąd co do ilości rzeczywistej produktu w stosunku do deklaracji producenta.
W żadnym z kontrolowanych produktów nie stwierdzono przekroczenia dat minimalnej trwałości i terminów przydatności do spożycia.
Pozostałe nieprawidłowości dotyczyły między innymi nieprzestrzegania w dwóch placówkach detalicznych przepisów o cenach (brak cen jednostkowych, brak wywieszek cenowych). W jednym z kontrolowanych sklepów 3. z 60. pracowników posiadało nieaktualne książeczki zdrowia. Jeden z przedsiębiorców posługiwał się wagą z nieaktualną cechą legalizacji. Za powyższe wykroczenia wymierzono cztery grzywny w drodze mandatu karnego.
Wykorzystując ustalenia kontroli, 5 spraw skierowano do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w jednym przypadku przekazano informację do organów sanitarnych.
Ponadto producentów kwestionowanych wyrobów poinformowano o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz wnioskowano o ich wyeliminowanie, a także o ustalenie i ukaranie osób odpowiedzialnych.
Kontrole w powyższym zakresie będą kontynuowane.