Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” w Kadzidłowie oraz olsztyńskie Stowarzyszenie „Święta Warmia” apelują do pełniącego obowiązki prezydenta Olsztyna Tomasza Głażewskiego o odstąpienie od planowanej sprzedaży przez miasto dawnego tartaku Raphaelsonhnów i utworzenie w nim muzeum techniki i rozwoju regionalnego. Dziś (26.11) pismo w tej sprawie złożono w olsztyńskim ratuszu. Podobne pisma otrzymali również wojewoda i marszałek województwa.
Treść pisma stowarzyszeń do pełniącego obowiązki prezydenta Olsztyna publikujemy w całości.
******
Pan Tomasz Głażewski
Pełniący Obowiązki
Prezydenta Miasta Olsztyn
Zwracamy się do Pana z apelem o wyłączenie zabytkowego budynku dawnego tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie przy ul. Knosały nr 3/5 z planowanej przez miasto sprzedaży oraz o utworzenie w nim „Muzeum techniki i rozwoju regionalnego”. Postulujemy jednocześnie przekazanie na cele muzealne położonego obok tartaku budynku dawnej zajezdni trolejbusowej, pochodzącego z 1939 r., jak też uwzględnienie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego wytyczenia drogi dojazdowej do tartaku i dalej do Łyny, która w przyszłości umożliwiłaby komunikację z planowanym po drugiej stronie rzeki Parkiem Centralnym.
W dniu 13 listopada 2008 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oddaliło złożone w grudniu 2007 odwołanie Prezydenta Miasta Olsztyn od decyzji Warmińsko- Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu do rejestru zabytków budynku dawnego tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie. Tym samym obiekt przy ul. Knosały nr 3/5, jako istotny składnik dziedzictwa narodowego, podlega ochronie prawnej wynikającej z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Budynek tartaku Raphaelsohnów jest ostatnim już reliktem pierwszej dzielnicy przemysłowej miasta, funkcjonującej w XIX w. w zakolu Łyny i zarazem ostatnim dużym zabytkowym obiektem postindustrialnym Olsztyna, jednym z ostatnich w regionie zabytkowych obiektów tego typu. Jako zabytek stanowi ważne świadectwo historii miasta, jego rozwoju w XIX stuleciu, dokumentuje również wielowiekowe związki Olsztyna z rzeką Łyną i położonymi nad nią lasami. Jako przykład budownictwa ryglowego, charakterystycznego dla ziem dawnej Warmii i Mazur, posiada również niepodważalne wartości architektoniczne.
Biorąc pod uwagę powyższe uważamy, że budynek dawnego tartaku Raphaelsohnów pozostać powinien dobrem wspólnym i pełnić funkcję publiczną. W obiekcie utworzone powinno zostać „Muzeum techniki i rozwoju regionalnego”, którego powstanie postulowane jest w przyjętym w r. 2007 „Programie Opieki nad Zabytkami Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2008-2012”.
Jedynie przeznaczenie obiektu na ważny cel społeczny, jakim jest placówka o charakterze muzealnym, pozwoli zdobyć środki na jego uratowanie i wykorzystać zabytek w sposób właściwy, z realną korzyścią dla społeczeństwa miasta i regionu. W opracowaniu koncepcji, założeniu i prowadzeniu muzeum deklarują się współuczestniczyć nasze, podpisane niżej stowarzyszenia.
Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”,
Stowarzyszenie „Święta Warmia”. Olsztyn-Kadzidłowo, dnia 25 listopada 2008 roku
Z D J Ę C I A