Fabryka opon w Olsztynie, Michelin Polska S.A. (dawne Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, od 1997 do 2000 roku Stomil Olsztyn S.A.) obchodzi swoje 40-lecie.
Zakłady otwierał uroczyście 28 października 1967 roku I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, choć pierwsze opony wyprodukowano już w sierpniu. Fabrykę budowano 4,5 roku, by produkować opony do traktorów i ciężarówek: potem zaczęła wytwarzać opony do samochodów osobowych i dostawczych. Dziś jest to główna fabryka Grupy Michelin w Polsce.
Historię przedsiębiorstwa przypomniał 10 października, podczas jubileuszowej polsko-francuskiej uroczystości w Centrum Konferencyjnym UWM, dyrektor generalny Michelin Polska S.A. Pierre Michallat. Zaznaczył, że firma jest obecna w Polsce od 12 lat i zatrudnia 4,5 tys. osób. Grupa Michelin w Polsce to Dyrekcja Handlowa w Warszawie oraz fabryka w Olsztynie składająca się z sześciu zakładów (trzech produkujących opony i trzech - komponenty) oraz grupa serwisów.
Wspólna historia Michelin i olsztyńskiej fabryki rozpoczęła się 2 grudnia 1995 roku, kiedy to podpisano umowę prywatyzacyjną, obejmując 52 proc. akcji olsztyńskiej fabryki. Minione 12 lat, to czas reorganizacji i unowocześniania zakładów. Wkrótce Michelin zainwestował w Olsztynie ponad 150 mln dolarów. W 2001 roku rozpoczęto produkcję opon pod marką Michelin.
W 2002 roku fabryka uzyskała certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001. W 2003 roku współwłaścicielami fabryki stali się pracownicy, wykupując przyznane im akcje.
Przełom nastąpił na początku 2005 roku, kiedy Michelin podpisał umowę z rządem w sprawie programu inwestycji w fabryce opon w Olsztynie o wartości ponad 250 mln euro. Zaplanowano zwiększenie produkcji opon osobowych i dostawczych z szybko rosnących segmentów 4x4 i aut klasy średniej, rozbudowę produkcji półfabrykatów oraz rozbudowę magazynów wyrobów gotowych. Michelin dostał wówczas od miasta 80 ha ziemi w dzierżawę na 99 lat.
Fabryka wytwarza dziś aż 370 typów opon. Ale produkcja to nie wszystko, podkreślił dyrektor Michallat. -
Działamy na rzecz regionu, wspieramy akcje charytatywne, edukujemy na rzecz bezpieczeństwa na drogach, pomagamy szpitalom - dodał.
O rozwoju Grupy Michelin w świecie i Polsce mówił też gość honorowy, Michel Rollier, dyrektor zarządzający Grupy Michelin. Zapewnił, że Grupa będzie nadal wspierać region.
Potem uczestnicy uroczystości obejrzeli kronikę filmową „Czterdzieści lat minęło...”. Niejednemu łza się w oku zakręciła, bo na sali była ponad 120-osobowa grupa emerytów i rencistów, pozostających pod opieką firmy.
Życzenia i upominki (obrazy, gobelin, okolicznościowe plakietki i adresy) przekazali jubilatom: prezydent Olsztyna Jerzy Małkowski, wicemarszałek województwa Jarosław Słoma, rektor UWM Ryszard Górecki, a w imieniu wojewody Anny Szyszki, dyrektor jej gabinetu Marek Reda.
Jubileuszowa akademia zakończyła się brawurowym występem uniwersyteckiego zespołu eksportowego, czyli Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”.
*****
Michelin posiada 69 zakładów produkcyjnych w 19 krajach; centrum technologii w Europie, Azji i Ameryce Północnej oraz sześć plantacji kauczuku w Brazylii i Nigerii. Jest obecny w 170 krajach, zatrudniając ponad 129 tysięcy osób.Dzisiaj rano (11.10) nastąpi otwarcie nowego zakładu w Olsztynie, nazwanego Z-2. Przybędzie 500 nowych miejsc pracy.