Z okazji zbliżającego się Dnia Pracownika Socjalnego wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wręczył pracownikom i instytucjom zajmującym się pomocą społeczną statuetki „Amicus Bonus”.
Statuetką AMICUS BONUS zostali uhonorowani:
1. W kategorii indywidualnej -
ksiądz Franciszek Czudek, proboszcz senior Parafii Ewangelicko - Augsburskiej p.w. Trójcy Świętej w Mikołajkach, kapelan Ewangelickiego Domu Opieki „Arka” w Mikołajkach.
Nagroda została przyznana za wsparcie i pomoc osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym, twórcze reagowanie na pojawiające się problemy społeczne oraz wieloletnią aktywność w dziedzinie budowy systemu pomocy społecznej.
2. W kategorii zbiorowej -
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku (dyrektor Zbigniew Pietrzyński wraz z zespołem pracowników).
Nagroda została przyznana za nowatorskie rozwiązania w zakresie budowania na terenie Powiatu Giżyckiego systemu pomocy rodzinie, szerzenie idei integracji społecznej oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów społecznych
Wyróżnienia w formie listu gratulacyjnego otrzymali:
1.
Krystyna Grzybicka - dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Elblągu. W liście gratulacyjnym wojewody czytamy m.in.:
„Wysoko oceniam podejmowane przez Panią działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Pani wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, wielka wrażliwość i troska o człowieka niepełnosprawnego, otwartość na problemy środowiska, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zasługują na wielkie uznanie„.
2.
Jolanta Rakowska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Orzyszu. W liście gratulacyjnym napisano m.in.:
„Dzięki Pani zaangażowaniu stworzony w gminie Orzysz system pomocy i wsparcia rodzin oraz aktywizacji zawodowej jest jednym z najlepszych w naszym województwie. Pani innowacyjne programy z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną zapewniły profesjonalną pomoc interwencyjną i terapeutyczną rodzinom znajdującym się w kryzysie ze szczególnym uwzględnieniem krzywdzonych dzieci. Na wyróżnienie zasługuje fakt powołania przez Panią do życia Stowarzyszenia Pracowników i Przyjaciół Pomocy Społecznej „Szansa na...”, dzięki któremu integruje Pani lokalną społeczność w działania pomocowe”.3.
Adam Roznerski - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie. W liście gratulacyjnym czytamy m.in.
„Wyrażam swoje uznanie za dotychczasowe osiągnięcia, fachowość oraz wprowadzanie w życie dobrych praktyk w dziedzinie pomocy społecznej. Podejmowane przez Pana nowatorskie rozwiązania problemów społecznych, niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych zasługują na wielkie uznanie”.4.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biskupcu - dyrektor Danuta Plucińska wraz z zespołem pracowników. W liście gratulacyjnym wojewoda napisał:
„Na wysoką ocenę zasługuje podjęcie przez Państwa trudu organizacyjnego w zakresie tworzenia systemu pomocy i wsparcia rodziny oraz aktywizacji społeczno-zawodowej osób, które znajdując się w skomplikowanej życiowej sytuacji narażone są na konsekwencje wykluczenia społecznego. Działalność Państwa ukierunkowana na systemowe rozwiązywanie problemów społecznych mieszkańców Gminy Biskupiec w ramach partnerstwa publiczno-społecznego jest nowoczesnym modelem prowadzenia polityki społecznej„”.5.
Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” z Górowa Iławeckiego - prezes Piotr Baczewski. Wojewoda w liście gratulacyjnym napisał: „Gratuluję Panu osiągnięć w dziedzinie pomocy społecznej. Wysoko oceniam podejmowane przez Pana działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Wrażliwość i troska o człowieka niepełnosprawnego, otwartość na problemy środowiska, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zasługują na wielkie uznanie. Wyrażam swoje uznanie za dotychczasowe osiągnięcia, fachowość oraz wprowadzanie w życie dobrych praktyk w dziedzinie pomocy społecznej”.
-
Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony 21 listopada jest okazją do wyróżnienia ich pracy oraz dostrzeżenia ich roli w społeczeństwie - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
- Pomoc jaką niesie drugiemu człowiekowi pracownik socjalny jest piękną, ale też ciężką pracą a właściwie powołaniem, bo oznacza codzienne stawanie wobec ludzkiego bólu, bezsilności, krzywdy i bezradności, bo wynika z towarzyszenia cierpiącym, ale też podejmowania bardzo trudnych decyzji, które nierzadko mają zasadniczy wpływ na jakość życia całych rodzin. Pełnienie roli pracownika socjalnego wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji i profesjonalizmu w wykonywaniu powierzonych zadań, ale przede wszystkim ogromnej wrażliwości, wyrozumiałości i chęci niesienia pomocy osobom w trudnej sytuacji materialnej i osobistej. A takich osób w województwie warmińsko-mazurskim jest prawie 280 tys. , co stanowi prawie 20% mieszkańców województwa.Zawodowo pomocą społeczną w województwie warmińsko-mazurskim zajmuje się ponad 6 tys. osób. Są to osoby zatrudnione w 116. ośrodkach pomocy społecznej, 19. powiatowych centrach pomocy rodzinie i w 41. domach pomocy społecznej, 33. środowiskowych domach samopomocy, 66. placówkach opiekuńczo wychowawczych. Wśród tych osób prawie 800 stanowią pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie.
Nakłady na zadania z zakresu pomocy społecznej w naszym województwie wyniosły w tym roku 710 mln zł, w tym na świadczenia rodzinne 430 mln zł.
Dzień 21 listopada został wprowadzony nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z 1996 r. jako Dzień Pracownika Socjalnego. Dlaczego akurat 21 listopada? W miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich, w dniu 21 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręga-Piasek. Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym czy bezdomnym. Między innymi dlatego podczas spotkania padła propozycja przyjęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej oraz opracowania projektu ustawy o pomocy społecznej. Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu. Dlatego też w opracowywaniu nowelizacji ustawy w 1996 r. w której po raz pierwszy pojawił się zapis o Dniu Pracownika Socjalnego postanowiono, że ten dzień należy uczcić ustanawiając świętem polskich pracowników pomocy społecznej.
Z D J Ę C I A