Odbyło się piąte, najważniejsze w tym roku, posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W dniach 17-18 listopada br. w Kamionce k. Nidzicy spotkali się przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz partnerzy społeczni i gospodarczy z całego kraju, którzy czuwają nad efektywnością i jakością zarządzania i realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz monitorują postępy w jego wdrażaniu. Pośród poruszanych kwestii najważniejszą była ta związana z rozpatrzeniem oraz zatwierdzeniem kryteriów oceny projektów czyli warunków kwalifikacji projektów.
Na Warmii i Mazurach trudności do pokonania na drodze do sukcesu są większe niż gdzie indziej, nasze województwo należy do najsłabszych ekonomicznie w kraju. Środki z unii są szansą by te różnice zniwelować. - Po roku doświadczeń, mamy mocną bazę i dzięki niej proponujemy rozwiązania lepiej dopasowane do specyfiki regionu, a przez to ułatwiające Beneficjentom sięganie po unijne fundusze - powiedziała przedstawicielka Instytucji Pośredniczącej wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska
Efekty są wymierne. Wg „Sprawozdania okresowego za pierwsze półrocze 2008 z realizacji programu operacyjnego Kapitał Ludzki” w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego, istotny postęp we wdrażaniu nastąpił w przypadku projektów realizowanych w ramach komponentu regionalnego PO KL, w szczególności w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Spośród wszystkich województw, najwięcej osób (8 tys. 332) rozpoczęło udział w projektach realizowanych właśnie w województwie warmińsko-mazurskim.
PO KL składa się z 10 priorytetów, realizowanych na poziomie krajowym jak i regionalnym. Środki regionalne (60% wartości programu)zostaną przeznaczone na wsparcie osób i grup społecznych.
Dokumenty oraz więcej informacji na temat Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.