Olsztyn na posiedzeniu Euroregionu Bałtyk reprezentuje wiceprezydent Anna Wasilewska
Od jutra do piątku (19-20.11) na duńskiej wyspie Bornholm odbywać się będzie posiedzenie Rady Euroregionu Bałtyk. W obradach dotyczących Strategii Unii Europejskiej Regionu Morza Bałtyckiego będzie uczestniczyć Anna Wasilewska, zastępca prezydenta miasta Olsztyn. - Będziemy pracować nad treścią rezolucji wyrażającej nasze stanowisko w sprawie strategii UE - mówi pani wiceprezydent.
Projekt rezolucji wyrażającej stanowisko w sprawie Strategii UE Regionu Morza Bałtyckiego zakłada między innymi odniesienie do ochrony środowiska. W rezolucji określa się działania, które powinny obejmować:
- redukcję niebezpiecznych zanieczyszczeń wody pochodzących z małych rozproszonych źródeł;
- uniemożliwienie ekspansji gatunków inwazyjnych oraz zapobieganie nadmiernym połowom ryb;
- planowanie stref przybrzeżnych na całym obszarze Morza Bałtyckiego;
- przygotowanie konkretnych propozycji obszarów chronionych w ramach reżimu Szczególnie Wrażliwych Obszarów Morskich.
-
Do realizacji tych celów w strategii zaleca się korzystanie ze środków unijnych, z programu LIFE lub Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 - mówi wiceprezydent Anna Wasilewska.
Euroregion Bałtyk ma charakter samorządowo-rządowy, w pracach Euroregionu uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. Struktura organizacyjna jest typowa dla Euroregionów, najwyższym Organem jest Rada, która ze swego składu wyłania Prezydium. Pracami Rady i Prezydium kieruje Prezydent Euroregionu. Rada obraduje co najmniej dwa razy do roku.
Strategia rozwoju Strony Polskiej Euroregionu Bałtyk przewiduje realizację zadań w następujących priorytetach:
- rozwój kontaktów międzyludzkich budujących demokrację lokalną,
- rozbudowę i modernizację infrastruktury komunikacyjnej,
- rozwój turystyki,
- ochronę i kształtowanie środowiska naturalnego,
- poprawę bezpieczeństwa i patologiom społecznym.
Euroregion Bałtyk powstał 22 lutego 1998 w celu rozwiązywania problemów dotyczących rozwoju regionu oraz wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze (rozwój infrastruktury drogowej, unowocześnienie i budowę przejść granicznych, likwidacja zagrożeń i klęsk żywiołowych, transfer technologii, szkolenia zawodowe, walka z bezrobociem, utworzenie kompleksowego systemu informacji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej).