Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:02 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Marek Książek | 2008-11-15 19:54 | Rozmiar tekstu: A A A
Wystawa „Pociąg do przeszłości”

Stacja Żabi Róg

Olsztyn24
Stacja Żabi Róg

Takiej imprezy chyba nigdy w dziejach Żabiego Rogu nie było. Projekt pod nazwą „Pociąg do przeszłości - stacja Żabi Róg” zmobilizował mieszkańców na tyle, że wyciągnęli pamiątkowe zdjęcia i stare sprzęty, by dać je na wystawę, którą otwarto w sobotę (15.11) w miejscowej świetlicy.

Jest ona efektem pracy Fundacji „Adsum” w partnerstwie z radą sołecką Żabiego Rogu, co przekłada się na wysiłek konkretnych ludzi: Ewy i Grzegorza Kowalków („Adsum”) oraz sołtys Miry Małej, Alfredy Klepczyńskiej, Albiny Mosionek i wielu innych osób nie wymienionych tu z nazwiska.

Projekt dotyczy przypomnienia tradycji, sztuki ludowej, starych obyczajów, archiwalnych zdjęć i starych przedmiotów użytkowych związanych z Żabim Rogiem i okolicą. Wszystko to najpierw znalazło się w świetnie wydanym folderze. Mottem tego projektu są słowa nieżyjącego sołtysa Stanisława Przeździeckiego: „Ta wieś to tak, jak mój własny dom”.

Autorzy opisali w nim dzieje wsi, przypominając, że do 1785 roku nazywała się Güldenhorn. I taką spolszczoną nazwę (Złoty Róg) otrzymała zaraz po wojnie. Chyba jednak nie przystawała do ówczesnej rzeczywistości, bo zmieniono ją na Żabi Róg, nawiązując do miejscowej nazwy Poggenwinkel (żabi kąt, róg).
R E K L A M A
Ale skoro już pozostała taka oryginalna nazwa, to czemu jej nie wypromować, a przy okazji uroków tej miejscowości, gdzie jest nieduże jezioro Żabie, a nad nim dom gościnny Stara Szkoła, zaś 3 km dalej - Kretowiny nad jez. Narie?

Cieszy ożywienie sporej grupy mieszkańców, którzy utworzyli nawet Klub Ludzi Aktywnych „Kum Kum”, urządzili plażę nad jeziorem, a wspólnie z radą sołecką i fundacją „Adsum” realizują w sumie trzy projekty, z których jeden (uporządkowanie poniemieckiego cmentarza ewangelickiego) dostał nawet 7,5 tys. zł dotacji.

A do odbudowy pozostał jeszcze pomnik poświęcony mieszkańcom wspólnoty Horn i Kranthau (Kretowiny), którzy zginęli na frontach I wojny światowej (o tablicy z tego pomnika odnalezionej w Muzeum Warmii i Mazur pisaliśmy tu w lutym br.)

Coraz więcej mieszkańców naszego regionu szuka swoich korzeni, doceniając przy tym różnorodność etniczną i kulturową Warmii, Mazur i Powiśla. Najcenniejsze są jednak próby zachowania wspólnych wartości dla przyszłych pokoleń. Tak właśnie jak to robią w Żabim Rogu.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.