Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie uzyskał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.
Olsztyńska placówka uzyskała status szpitala akredytowanego (na trzy lata), jako pierwszy w Polsce szpital psychiatryczny, dziesiąty certyfikowany szpital w regionie i jeden z zaledwie 65 w kraju. Uroczystość połączono z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i wręczeniem nagród zasłużonym pracownikom szpitala. Imprezie w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego przyświecało hasło „Wpływ różnic etnicznych i kulturowych na zdrowie psychiczne”, co znalazło m.in. odzwierciedlenie w wypowiedziach marszałka województwa i innych osób w prezentowanym filmie. Wszak nasze województwo tworzyli ludzie, którzy zostali przesiedleni z różnych krańców Polski i Europy i długo musieli się adaptować do nowych warunków życia. A to wywoływało różne stresy, które są wstępem do chorób psychicznych.
Zaczęło się od występu egzotycznego septetu „Paja Brava”, złożonego z podopiecznych szpitala, potem nadszedł czas wręczenia certyfikatu i gratulacji od władz samorządowych województwa i Olsztyna. Certyfikat przekazał Jerzy Hennig, dyrektor CMJwOZ, a odbierał go dyrektor WZLP, Sławomir Ogórek.
Jerzy Hennig podkreślił, że certyfikat przyznawany jest placówkom, które spełnią wysokie wymagania jakościowe. W przypadku olsztyńskiej placówki było to aż 94 procent, najwyżej ze wszystkich ocenianych. A do uzyskania certyfikatu wystarcza spełnienie 75 proc. kryteriów!
Oznacza to po prostu wysoką jakość usług, czyli bezpieczeństwo pacjentów - podkreślił szef CMJwOZ. Z kolei dyr. Ogórek przypomniał dewizę swej placówki: „Człowiek przede wszystkim, to takie proste”.
Kilkudziesięciu pracowników szpitala otrzymało nagrody za pracę przy zdobywaniu akredytacji. W hallu można było obejrzeć prace plastyczne podopiecznych Grażyny Borys z warsztatów w Klubie Pacjenta pt. „Barwy jesieni” oraz prace nagrodzone w plastycznej części XI konkursu „Mój mały... wielki świat” organizowanego przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym. Z kolei prace literackie tego konkursu pod hasłem „Po złoty kwiat wśród ciemności świata” wydano w formie książki „Zaproszenie”.
Wręczono też nagrody tegorocznym laureatom konkursu. Za prace plastyczne otrzymali je m.in.: Jacek Krasodomski (1. miejsce) oraz Marta Wrzesińska i Joanna Malicka (3.). Natomiast część literacką wygrał Adam Siwołowski (2. miejsce, bo 1. nie przyznano) przed Rena Kosmowska i Romanem Maciasem (dwa 3. miejsca).
Zebrani z aplauzem wysłuchali koncertu „Czerwonego Tulipana”, który doskonale dostroił się swoim programem do atmosfery i specyfiki uroczystości. Warto wspomnieć, że szczególne słowa uznania i życzenia kierowano pod adresem twórcy i pierwszego dyrektora WZLP, dra Tadeusza Matuszewicza.