W olsztyńskiej Książnicy Polskiej zainaugurowano projekt edukacyjny Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela „Dzieci czytają Polsce - książka najlepszym przyjacielem nowoczesnego obywatela”. Jak twierdzi Zbigniew Majchrzak, pomysłodawca i realizator projektu, to inwestycja w przyszłą elitę.
Cele, jakie Zbigniew Majchrzak stawia przed programem, to m.in. poszerzenie zasobu słów młodych czytelników, nabycie umiejętności analizowania tekstów, wyciągania wniosków i formułowania pytań.
-
Chcemy przekłuć hasło „książka najlepszym przyjacielem człowieka” w nawyk sięgania po książkę - powiedział Zbigniew Majchrzak. -
W ramach cyklu spotkań w Kawiarni Literackiej Książnicy Polskiej postaramy się pokazać uczestnikom korzyści wynikające z lektury wybranej książki.Młodzi czytelnicy sami wybierają książki, czytają je, analizują, a potem w grupie uzasadniają swój wybór. Uczą się stawiać dotyczące przeczytanej książki pytania, a sami nabywają umiejętność udzielania odpowiedzi na pytania innych czytelników.
Na razie spotkania w ramach programu odbywać się będą raz w tygodniu, ale jeżeli zainteresowanie czytaniem książek będzie rosło, możliwe jest zwiększenie ich częstotliwości.
-
To taka szlachetna akcja „Dzieci czytają Polsce” - mówi Joanna Jardanowska, specjalista ds. kontaktów z klientami, uzasadniając udział Książnicy Polskiej w projekcie.
- Wszyscy znamy akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Dlaczego nie zrobić na odwrót? Myślę, że w czasie, gdy wszechobecna jest telewizja, internet, komputer, gdy znajdujemy garstkę dzieci, która woli książkę niż komputer i telewizję, to trzeba taką inicjatywę wspierać.-
Najwartościowsze jest jednak to, że dzieci się tutaj spotykają, wymienią opinie, polecają sobie nawzajem książki - dodaje pani Joanna. -
To jest korzyść, która nie jest namacalna, ale chyba najcenniejsza.Książnica udostępnia na realizację programu lokal. Oferuje też pomoc organizacyjną, ale nie wyklucza też innego wsparcia, chociażby książkami i innymi wydawnictwami na nagrody dla najaktywniejszych uczestników programu.
W inauguracyjnym spotkaniu w Książnicy wzięło udział 36. uczniów i klas 4c i 4 d Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie. Spotkanie poprowadziły Dorota Krzyżak i Małgorzata Dzundza-Dębska, nauczycielki z tej szkoły.
-
„Dziewiątka” lubi czytać, „dziewiątka” chce czytać i „dziewiątka” będzie polecać czytanie innym - odpowiada Dorota Krzyżak na pytanie o powód włączenia się SP nr 9 w program „Dzieci czytają Polsce...”
- Dla dzieci udział w programie to ogromne korzyści. One chcą czytać, chcą się uczyć, a niektóre twierdzą, że książka jest ich przyjacielem. Czytanie książek będzie poszerzać horyzonty naszych uczniów.W programie uczestniczą tacy liderzy czytelnictwa z „dziewiątce” jak Oskar Biedrzyński czy Martyna Moszczyńska.
-
Przeczytałam już dużo książek, trudno policzyć ile - mówi Martyna Moszczyńska. -
Lubię książki o zwierzętach, baśnie Andersena, wiersze. Na spotkanie przyszłam, bo lubię książki, zdecydowanie bardziej niż komputer. Na wczorajsze spotkanie, każdy z młodych czytelników nich przyniósł swoją ulubioną lekturę. Tę książkę musiał zareklamować, zachęcić do jej przeczytania swoich kolegów. Część spotkania poświęcona była wierszom Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
-
Chcemy wychować przyszłą elitę i ludzi szczęśliwych, posługujących się coraz wyższymi standardami moralnymi i intelektualnymi - mówi o celach programu Zbigniew Majchrzak. -
Jednak celów tych nie osiągnąłbym, gdyby nie wspaniali pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie. Zachęcam też inne szkoły do przyłączenia się do nas. Wspólnie powinniśmy inwestować w młode pokolenie.Spotkania w ramach programu odbywać się będą aż do wakacji letnich. Każdy z etapów programy będzie kończył się wyborem najciekawszej książki. Najaktywniejsi uczestnicy programu mogą liczyć na drobne upominki.
Z D J Ę C I A