Dąb Papieski na UWM [fot. z 2016 roku]
14 października 2007 roku, tuż przy gmachu nowej Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Papieskiego - jednej z ostatnich sadzonek pochodzących z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II. Uroczystość zostanie poprzedzona mszą św. odprawioną o godz. 14.00 w kościele akademickim pod wezwaniem św. Franciszka. Po posadzeniu dębu odbędzie akt wmurowania pamiątkowej tablicy z napisem „Quercus in memoriam Joannis Pauli II Papae”.
Historia papieskiego dębu zaczęła się trzy lata temu 28 kwietnia 2004, w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. To wtedy leśnicy zawieźli nasiona Chrobrego (2,5 kg nasion), najstarszego dębu szypułkowego w Polsce, do Watykanu (wiek Chrobrego ocenia się na 745 lat). Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Jana Pawła II i od tej pory każdy „potomek” Chrobrego nazywany jest dębem papieskim.
W maju 2004 roku cenne żołędzie otrzymały certyfikat i świadectwo pochodzenia. Następnie trafiły do gospodarstwa szkółkarskiego w Nędzy, należącego do nadleśnictwa w Rudach Raciborskich. 630 nasion dojrzewało tam dwa lata. Najpierw w pawilonach foliowych, później pod gołym niebem. Przetrwało 514 sadzonek.
W tym czasie „dzieci” Chrobrego zostały podzielone między nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria w całej Polsce.
Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Kortowski dąb papieski ma numer 196.
Ponieważ są to drzewka szczególne, ich sadzenie w całym kraju będzie odbywa się w sposób uroczysty z udziałem duchowieństwa i władz lokalnych.
Wiele miast ubiega się zaszczyt otrzymania sadzonki, jednak pozostało ich już niewiele.
- Możliwość posiadania u siebie dębu papieskiego jest ogromnym wyróżnieniem dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - podkreśla rektor uczelni.
Sąsiedztwo Biblioteki Uniwersyteckiej - symbolu wiedzy i dębu symbolu siły, trwania i pamięci powinny skłaniać do refleksji.